Din VAIO-computers "Memory Stick"-slot passer til medier af følgende størrelser og typer:
"Memory Stick Duo"
"Memory Stick PRO Duo"
"Memory Stick PRO-HG Duo"
"Memory Stick Micro"
"MagicGate" er en teknologi til ophavsretsbeskyttelse, der er udviklet af Sony. Der gennemføres en godkendelsesprocedure mellem den "MagicGate"-kompatible enhed og din "Memory Stick" for at kontrollere, om de kan gennemføre korrekt lagring og afspilning af data. Endvidere bliver dataene krypteret. Denne godkendelsesproces udføres, inden dataene afspilles, og dataene kan kun dekrypteres og afspilles, hvis de bliver korrekt godkendt. Copyrightbeskyttede data kan kun afspilles på godkendte enheder.
Din VAIO-computer understøtter kun "Memory Stick" i Duo-størrelse. "Memory Stick" i standardstørrelse understøttes ikke.
Inden du bruger en "Memory Stick Micro" ("M2"), skal du indsætte den i en "M2" Duo-adapter. Hvis du indsætter mediet direkte i computerens "Memory Stick Duo"-slot uden adapteren, er der risiko for, at mediet sidder fast i slotten.
Din VAIO-computer er blevet testet og er kompatibel med alle Sony-mærkede "Memory Stick" på op til 32 GB, der er tilgængelige pr. september 2012. Understøttelsen af "Memory Stick" kan dog ikke garanteres i alle tilfælde.
Ifølge copyrightlovgivningen må du kun anvende de lyd- og/eller billeddata, du optager, til personlig brug. Enhver anden brug er forbudt uden forudgående tilladelse fra de respektive copyrightindehavere. En "Memory Stick" indeholdende denne type copyrightbeskyttede data må kun benyttes i overensstemmelse med lovgivningen.
Brug en "Memory Stick" med "MagicGate"-logoet for at udnytte denne teknologi.
Hvis du bruger din "Memory Stick" et sted, hvor der er statisk elektricitet eller elektrisk støj, kan de gemte data gå tabt.
Den maksimale størrelse af en fil på en "Memory Stick PRO Duo" eller "Memory Stick PRO-HG Duo" er mindre end 4 GB. Størrelsen er angivet i specifikationerne for filsystemet.