VAIO-brugervejledning VPCEG1/VPCEH1/VPCEJ1/VPCEL1-serien

Opgave

Brug af antivirussoftwaren på VAIO-computeren

Beskyt din VAIO-computer mod computervirus ved hjælp af antivirussoftwaren.
Du kan holde antivirussoftwaren opdateret ved at hente og installere de seneste opdateringer fra softwareudgiverens websted. Hvis du vil opdatere antivirussoftwaren, skal du finde ud af, hvilket af nedenstående programmer der er installeret på din VAIO-computer. Benyt derefter den fremgangsmåde, der er angivet.

Trend Micro:

  1. Kontroller, at din VAIO-computer har forbindelse til internettet, klik på (Start), Alle programmer, Trend Micro Titanium Maximum Security og Trend Micro Titanium Maximum Security.

  1. Følg vejledningen på skærmen.

McAfee:

  1. Kontroller, at din VAIO-computer har forbindelse til internettet, klik på (Start), Alle programmer, McAfee og McAfee Internet Security eller McAfee Total Protection.

  1. Følg vejledningen på skærmen.

Norton Internet Security:

  1. Kontroller, at din VAIO-computer har forbindelse til internettet, klik på (Start), Alle programmer, Norton Internet Security og LiveUpdate eller Norton Internet Security.

  1. Følg vejledningen på skærmen.

Bemærk!
  • Den faktiske fremgangsmåde kan afvige fra de trin, der er angivet ovenfor, alt efter hvilken version af softwaren der er installeret på din VAIO-computer. I så fald skal du følge vejledningen på skærmen.

Tip!
  • Du kan finde flere oplysninger i Hjælp-filen til softwaren.