Fremf.metode
Du kan indstille fremføringstilstanden som f.eks. kontinuerlig eller selvudløseroptagelse.
- MENU →
(Kameraindst.) → [Fremf.metode] → ønsket indstilling.
- Du kan også indstille fremføringstilstanden ved at trykke på
/
(Fremf.metode)-knappen på kontrolhjulet.
- Du kan også indstille fremføringstilstanden ved at trykke på
Detaljer om menupunkt
Enkelt optagelse:- Optager ét stillbillede. Normal optagetilstand.
Kont. optagelse:- Optager kontinuerligt billeder, mens du trykker på udløserknappen og holder den nede.
Hast.pri. kont.:- Optager kontinuerligt billeder ved høj hastighed, mens du trykker og holder ned på udløserknappen.
Selvudløser:- Optager et billede vha. selvudløseren, efter der er forløbet et angivet antal sekunder, siden der blev trykket på udløserknappen.
Selvportræt:- Når produktet detekterer det antal ansigter, du har valgt, lyder der et bip, og optagelsen starter efter to sekunder.
Selvudl.(Kont.):- Optager et angivet antal billeder vha. selvudløseren, efter der er forløbet 10 sekunder, siden der blev trykket på udløserknappen.
Kontinuerlig bracket:- Optager billeder, mens du holder udløserknappen nede, alle med forskellige grader af lysstyrke.
Hv.b.bracketing:- Optager i alt tre billeder, alle med forskellige farvetoner i henhold til de valgte indstillinger for hvidbalance, farvetemperatur og farvefilter.
Bemærk!
- Når optagetilstanden er indstillet til [Valg af motiv] og der er valgt [Sportsaktiviteter], kan der ikke udføres [Enkelt optagelse].


