Lukkerhastighed- prioriteret optagelse

Giver dig mulighed for at optage stillbilleder efter at have justeret lukkerhastigheden manuelt.
  1. Indstil funktionshjulet til (Lukkerhastighed- prioriteret optagelse).

  1. Tryk på på kontrolhjulet.

  1. Drej kontrolhjulet for at vælge værdien for lukkerhastighed.

  • Du kan vælge en lukkerhastighed fra 1/1600 til 30 sekunder.

  • Du kan vælge ISO-indstillingen med på kontrolhjulet.

  1. Optag med udløserknappen.

Bemærkninger
  • Ved høj lukkerhastighed kan det ske, at blitzen ikke kan nå at give tilstrækkelig lys.

  • Hvis der ikke opnås ordentligt eksponering efter udførelse af indstillingerne, blinker indikatorerne for indstillingsværdi på skærmen, når udløserknappen trykkes halvt ned. Du kan optage under disse betingelser, men vi anbefaler, at du justerer blitzindstillingerne igen.

  • Hvis ISO-følsomheden er indstillet til 6400 eller 12800 eller højere, kan du ikke bruge en lukkerhastighed langsommere end 1/4 sekund. For at bruge en lukkerhastighed langsommere end 1/4 sekund, skal du indstille ISO-følsomheden til 3200 eller mindre.



Om lukkerhastigheden
Når du indstiller en høj lukkerhastighed, vil motiver i bevægelse som f.eks. mennesker i løb, kørende biler og plaskende vand se ud, som om de er stoppet.
Når du indstiller en lavere lukkerhastighed, vil sporene af motiver i bevægelse, som f.eks. vandløb, være synlige. Du kan optage mere naturlige billeder af motiver, der indeholder bevægelse.
Lignende emne