Timp de expunere Fotografiere prioritate
-
Setaţi selectorul de moduri la
(Timp de expunere Fotografiere prioritate).
-
Apăsaţi pe selectorul rotativ.
-
Rotiţi selectorul rotativ pentru a selecta valoarea vitezei obturatorului.

-
Puteţi selecta o viteză a obturatorului între 1/4000 şi 30 de secunde.
-
Puteţi seta Compensarea expunerii sau Setarea ISO cu selectorul rotativ.
-
Realizaţi fotografia folosind butonul declanşator.
-
Când viteza obturatorului este mare, cantitatea de lumină a bliţului poate fi insuficientă, chiar dacă declanşaţi bliţul.
-
Dacă nu se obţine expunerea corespunzătoare după efectuarea setărilor, indicatorii valorilor de setare de pe ecran clipesc când declanşatorul este apăsat la jumătate. Puteţi înregistra în aceste condiţii, dar vă recomandăm ca, mai întâi, să reglaţi din nou valorile care clipesc.
-
Dacă sensibilitatea ISO este setată la 4000 sau mai mult, nu puteţi utiliza o viteză a obturatorului mai mică de 1/4 secunde. Pentru a utiliza o viteză a obturatorului mai mică de 1/4 secunde, setaţi sensibilitatea ISO la 3200 sau mai puţin.
Intervalul de setare a vitezei obturatorului
Aprox. ×4,2
Aprox. ×50-
Viteza obturatorului de o secundă sau mai mult este indicată prin [˝], de exemplu, 1˝.
-
Când setaţi viteza obturatorului la o viteză mai mică, se recomandă utilizarea unui trepied pentru a preveni efectele vibraţiilor.
-
Dacă selectaţi viteze ale obturatorului mai mici, procesarea datelor necesită timp.
-
Când viteza obturatorului devine mai mică decât o anumită viteză, funcţia timp de expunere lung cu reducere zgomot este activată automat pentru a reduce zgomotul imaginii, şi pe ecran apare
.
Despre viteza obturatorului


Înainte de utilizare