IC RecorderICD-UX543/UX543F/UX544F

Ställa klockan

Innan du kan använda larmfunktionen eller spela in datum- och tidsinformation måste du ställa klockan.

När klockan inte har ställts in visas ”Setting Date&Time” och du kan ställa in klockan.

  1. Tryck på eller för att välja ”Next” och tryck sedan på .

  2. Ställ in år, månad, dag, timme och minut.

    Tryck på eller för att ställa in året och tryck sedan på .

    Upprepa detta för att ställa in månad, dag, timme och minut i följd. Du kan flytta markören till föregående objekt genom att trycka på BACK/HOME.

    När du ställer in minuten och trycker på speglar klockan denna inställning.

    När du har ställt in klockan visas inställningsfönstret för att slå på eller stänga av ljudsignalen.

OBS!

  • Om du dröjer mer än 1 minut med att trycka på avbryts inställningen av klockan och teckenfönstret återgår till visningen i stoppläge.
  • Tiden visas antingen i 12-timmarsformat ”AM” eller ”PM” eller i 24-timmarsformat, beroende på inställningen av ”Time Display” i menyn. Standardinställningen varierar beroende på land eller region där du köpte IC-inspelaren.

Tips

  • Om du trycker på och håller ned BACK/HOME för att visa HOME-menyn så visas den aktuella tidpunkten.
  • Du kan även ställa klockan genom att använda menyn.