Parkoppla din fjärrkontroll med TV:n
När du sätter igång med den första TV-konfigurationen uppmanas du att parkoppla fjärrkontrollen genom att trycka samtidigt på knapparna START och TILLBAKA på fjärrkontrollen. Det rekommenderas att slutföra parkopplingen under den första TV-installationen.
OBS!
- När fjärrkontrollen har växlat till parningsläge börjar LED-indikatorn på fjärrkontrollen blinka.
- Fjärrkontrollen måste vara nära TV:n (högst på 1 meters avstånd) under parkopplingen för att den ska lyckas.
- Om TV:n inte visar fältet för röststyrning när du trycker på knappen Google Assistent på fjärrkontrollen har parkopplingen misslyckats.
- Det rekommenderas att du väntar tills inställningen har helt påbörjats och tills alla bakgrunsprocesser har startats innan du växlar till parkopplingsläge, eftersom meddelanden med ytterligare anvisningar kan visas för sent, och därmed ha negativt inverkan på parkopplingen.
Parkoppla eller parkoppla igen
Om fjärrkontrollens parkoppling förlorades, kan du parkoppla TV:n med fjärrkontrollen igen.
Du kan trycka på tangenterna START + TILLBAKA (i cirka 3 sekunder) för att parkoppla.
Alternativt kan du gå till [Översikt] — [Alla inställningar] — [Fjärrkontroller och tillbehör] och följa sedan anvisningarna på skärmen.
Ett meddelande visas när parkopplingen har lyckats.


