HDMI-lähtöaset. (video)

Asettaa videon ja äänen lähetettäviksi ulkoiseen tallentimeen/soittimeen, joka on yhdistetty HDMI:n kautta, videotallennuksen aikana.
Käytä korkealuokkaista nopeaa HDMI-kaapelia (myydään erikseen) 4K-videoiden lähettämiseen.

  1. MENU (Asetus) → [Ulkoinen lähtö][HDMI-lähtöaset.] → haluttu asetuskohde.

Valikkokohteen tiedot

Tal.muis. HDMI-läh. aik.:
Määrittää, tallennetaanko videot kameran muistikortille HDMI-lähdön aikana.
[Käytössä]: tallentaa videot kameran muistikortille ja lähettää videot samanaikaisesti HDMI-liitettyyn laitteeseen.
[Ei käyt. (v. HDMI)]: ei tallenna videoita kameran muistikortille ja lähettää videot vain laitteisiin, jotka on yhdistetty HDMI:n kautta.
Lähtötarkkuus:
Määrittää kuvan lähtötarkkuuden toiseen laitteeseen, joka on yhdistetty HDMI:n kautta, kun [Tal.muis. HDMI-läh. aik.] -asetukseksi on valittu [Käytössä]. ([Automaattinen]/[2160p/1080p]/[1080p]/[1080i])
4K-viennin as. (HDMI):
Asettaa ruutunopeuden ja värisyvyyden 4K-videon lähetykselle toiseen laitteeseen, joka on yhdistetty HDMI:n kautta, kun [Tal.muis. HDMI-läh. aik.] -asetukseksi on valittu [Ei käyt. (v. HDMI)]. ([30p 8bit]/[25p 8bit]/[24p 8bit])
Time Code -lähtö:
Määrittää, lähetetäänkö aikakoodi ja käyttäjän bitti toiseen laitteeseen, joka on yhdistetty HDMI:n kautta. ([Käytössä] / [Ei käytössä])
Aikakooditiedot lähetetään digitaalisena datana, ei näytössä näkyvänä kuvana. Liitetty laite voi tällöin tunnistaa aikatiedot digitaalisesta datasta.
REC-ohjain:
Määrittää, voiko kamera kauko-ohjata tallenninta/soitinta aloittamaan tai lopettamaan tallennuksen, kun kamera on yhdistetty ulkoiseen tallentimeen/soittimeen. ([Käytössä] / [Ei käytössä])

Vihje

  • Kun [REC-ohjain]-asetukseksi on valittu [Käytössä], (STBY) näkyy näytössä, kun tallennuskomento on valmis lähetettäväksi ulkoiseen tallentimeen/soittimeen, ja (REC) näkyy näytössä, kun tallennuskomento on lähetetty ulkoiseen tallentimeen/soittimeen.

Huomautus

  • 4K-videota ei lähetetä liitettyyn 4K-yhteensopivaan laitteeseen hidastetun/nopeutetun kuvauksen aikana.
  • Jos [Tal.muis. HDMI-läh. aik.] -asetukseksi on valittu [Ei käyt. (v. HDMI)], [HDMI-tietonäyttö]-asetukseksi tulee tilapäisesti [Ei käytössä].
  • Kun [Tal.muis. HDMI-läh. aik.] -asetukseksi on valittu [Ei käyt. (v. HDMI)], laskuri ei liiku eteenpäin (todellista tallennusaikaa ei lasketa), kun videota tallennetaan ulkoisella tallentimella/soittimella.
  • [REC-ohjain]-toimintoa voidaan käyttää ulkoisten tallentimien/soittimien kanssa, jotka tukevat [REC-ohjain]-toimintoa.
  • Kun [Time Code -lähtö] -asetukseksi on valittu [Ei käytössä], [REC-ohjain]-toimintoa ei voi asettaa.
  • Vaikka (REC) olisi näkyvissä, ulkoinen tallennin/soitin ei välttämättä toimi oikein tallentimen/soittimen asetusten tai tilan mukaan. Tarkista ennen käyttöä, että ulkoinen tallennin/soitin toimii oikein.
  • Kun [Time Code -lähtö] -asetukseksi on valittu [Käytössä], kuvia ei välttämättä lähetetä oikein televisioon tai tallentimeen. Valitse tällöin [Time Code -lähtö] ‑asetukseksi [Ei käytössä].
  • Jos kuvataan 4K-videoita, kun [Tal.muis. HDMI-läh. aik.] -asetukseksi kohdassa [HDMI-lähtöaset.] on valittu [Käytössä], jos välimuistivideo tallennetaan samaan aikaan, videota ei voi lähettää laitteeseen, joka on yhdistetty HDMI:n kautta. Jos haluat lähettää videoita HDMI:n kautta, valitse [Proxy-tallennus]-asetukseksi [Ei käytössä]. (Tällöin, jos [Tallen. kuvanop.] -asetukseksi on valittu jokin muu kuin [24p], kuvaa ei näytetä kameran monitorissa.)
  • Kun [HDMI-tietonäyttö] -asetukseksi on valittu [Ei käytössä], kuvat näytetään sekä HDMI-yhdistetyssä laitteessa että kameran monitorissa. Kun tallennetaan seuraavanlaisia videoita ja [Tal.muis. HDMI-läh. aik.] -asetukseksi on valittu [Käytössä], kuvia ei kuitenkaan näytetä kameran monitorissa.
    • XAVC S 4K 30p (kun [Proxy-tallennus] -asetukseksi on valittu [Ei käytössä])
    • XAVC S HD 120p
    • Hidastetut ja nopeutetut videot, joiden [Kuvanopeus] -asetukseksi on valittu [120fps]
  • Kun [Tiedostomuoto]-asetukseksi on valittu [XAVC S 4K] ja HDMI-liitäntää käytetään, seuraavat toiminnot ovat osittain rajoitettuja.
    • Koht. tun. AF-til.
    • Kasv. etus. mon.mitt.
TP1000829150