Nem opsætning af den digitale signaturfunktion

Når du aktiverer den digitale signaturfunktion, vises der en guide på kameraet, så du nemt kan gennemføre opsætningen fra de indledende indstillinger for den digitale signatur til import af certifikatet for C2PA.

Nem opsætning er muligvis ikke tilgængelig på visse modeller. Hvis guiden ikke vises, skal du se "Import af et certifikat for C2PA-kompatibilitet", " Indhentning af serverdato og -tidspunkt " og " Skrivning af en digital signatur på billeder ", og udføre opsætningen i den rækkefølge.

Indledende indstillinger for den digitale signatur

  • [Opret nøglepar]
  • [Indhentning af serverdato-tid]
  • [Skriv digi. signatur]
  • [Skriv dig. signatur]/[Skriv dig. signatur] *
  • [Aut. opdat. af serverdato-tid]

*Ikonerne varierer muligvis afhængigt af den model, som du anvender.


For oplysninger om hver enkelt indstillingspunkt kan du se " Skrivning af en digital signatur på billeder " og " Indhentning af serverdato og -tidspunkt ".

Import af certifikatet for C2PA

Hvis en certifikatfil for C2PA er gemt på hukommelseskortet, vil certifikatet for C2PA blive importeret som det næste. For detaljer skal du se "Import af et certifikat for C2PA-kompatibilitet".

Bemærk!

  • Hvis du prøver at udføre nem opsætning og ser meddelelsen [Installation af alle licenser mislykkedes.] eller [Installation af visse licensfiler mislykkedes. Genstart for at installere de vellykket installerede licenser.], kan følgende muligvis være årsagerne til fejl i aktiveringen af licensen.
    • Det maksimale antal licenser, der kan installeres, er nået.
      Du kan kun aktivere to af de samme licenser.
    • Licensen blev tidligere installeret.
    Du kan kontrollere oplysninger om de licenser, som er installeret på dit kamera, eller slette licenser fra MENU[Opsætning][Opsætningsfunk.][Håndter licenser].
TP1002078565