Sertifikaatin tuonti C2PA-yhteensopivuutta varten

Kun digitaalinen allekirjoitustoiminto otetaan käyttöön ja noudatetaan alla olevia ohjeita, C2PA-standardin mukainen digitaalinen allekirjoitus voidaan lisätä, kun kuvataan kuvia. Vaikka kuvaa muokattaisiin kuvauksen jälkeen C2PA-standardia tukevalla muokkaussovelluksella, kuvaan kirjoitetaan lähdetiedot kuvaamisesta muokkaamiseen, ja kuvan aitous voidaan tarkistaa.*

* Käytä C2PA-allekirjoituksen kelpoisuuden takaamiseksi luotettujen sertifikaattien luettelon mukaista C2PA-sertifikaattia.

  1. Tallenna C2PA-sertifikaattitiedosto (sigcert.p12 tai sigcert.pfx), joka on saatu kohteesta Creators' Cloud tms., muistikortin juurihakemistoon (hierarkian ylin taso).

    Sinun on itse annettava tiedostolle nimeksi ”sigcert.p12” tai ”sigcert.pfx”.

  2. Aseta muistikortti, johon C2PA-sertifikaattitiedosto on tallennettu, kameran muistikorttipaikkaan.

    Jos kamerassa on kaksi muistikorttipaikkaa, aseta muistikortti paikkaan 1.

  3. MENU[Asetus][Asetusvalinta][Digitaalinen allek.][Tuo C2PA:n sertifikaatti][OK].
  4. Anna C2PA-sertifikaatin salasana ja valitse [OK].

    Syötä sertifikaattia myönnettäessä saatu salasana.

  5. Kun näyttöön tulee ilmoitus siitä, että tuonti on valmis, valitse [OK].

Vihje

  • Jos tuot toisen C2PA-sertifikaatin kameraan, johon on jo tuotu C2PA-sertifikaatti, se korvataan uudella C2PA-sertifikaatilla.

Huomautus

  • Voit lisätä C2PA-standardin mukaisen digitaalisen allekirjoituksen [RAW]-, [JPEG]- ja [RAW ja JPEG]-muodossa otettuihin valokuviin sekä MP4-videoihin. [HEIF]- tai [RAW ja HEIF]-muodossa otettuihin valokuviin ei voi lisätä digitaalista allekirjoitusta.
TP1001872639