Underhåll

  • Rengör din Walkman med en mjuk duk, t.ex. en rengöringsduk för glasögon.
  • För att rengöra en Walkman som har blivit mycket smutsig kan du använda en trasa som är lätt fuktad med ett milt rengöringsmedel.Var noga med att inte få in vatten i din Walkman.
  • Rengör inte med lösningsmedel som alkohol, lacknafta eller thinner. Dessa lösningsmedel kan skada ytan på din Walkman.
  • Rengör hörlurskontakten då och då med en mjuk, torr duk. Det kan uppstå brus eller hopp i ljudet om kontakten är smutsig.
  • (Endast NW-WM1Z)

    Den här enheten har guldpläterade delar med en renhet på cirka 99,7 % guld.

    Torka varsamt utan att gnugga hårt när du rengör produkten. De guldpläterade delarna är känsligare än vanliga pläterade delar.

    När du rengör enheten rekommenderar Sony att du arbetar på ett bord som är täckt med en mjuk duk för att förhindra repor.

Innehållet i denna hjälpguide kan ändras utan föregående meddelande på grund av att produktens specifikationer har uppdaterats.

Denna hjälpguide har översatts med hjälp av maskinöversättning.