Tarkennusalue
Valitsee tarkennusalueen. Käytä tätä toimintoa, kun tarkentaminen on vaikeaa automaattitarkennustilassa.
- MENU →
(Kamera- asetukset1) → [Tarkennusalue] → haluttu asetus.
Valikkokohteen tiedot
-
Laaja: - Tarkentaa kohteeseen koko näytön alueella automaattisesti. Kun suljinpainike painetaan puoliväliin valokuvaustilassa, tarkennetun alueen ympärille tulee näkyviin vihreä kehys.
-
Keskikohta: - Tarkentaa automaattisesti kohteeseen kuvan keskellä. Käytä yhdessä tarkennuksen lukitustoiminnon kanssa haluamasi sommittelun luomista varten.
-
Joustava piste : - Voit siirtää tarkennuskehyksen haluamaasi kohtaan näytössä ja tarkentaa erittäin pieneen kohteeseen kapealla alueella.
Joustava piste -kuvausnäytössä voit muuttaa tarkennuskehyksen kokoa kiertämällä kiekkopainiketta.
-
Laaj. joustava piste: - Jos tuote ei voi tarkentaa yhteen valittuun pisteeseen, se käyttää joustavan pisteen ympärillä olevia tarkennuspisteitä toissijaisena prioriteettialueena tarkennusta varten.
-
AF-lukitus : - Kun suljinpainike pidetään painettuna, tuote seuraa kohdetta valitun automaattitarkennusalueen sisällä. Asetus on käytettävissä vain, kun kuvaustilaksi on valittu [Jatkuva AF]. Osoita kohdistimella [Tarkennusalue]-asetusnäytön kohtaa [AF-lukitus] ja valitse haluttu alue seurannan aloittamista varten käyttämällä kiekkopainikkeen vasenta/oikeaa puolta. Voit siirtää seurannan aloitusalueen haluamaasi pisteeseen myös määrittämällä alueen joustavaksi pisteeksi tai laajentamalla joustavaa pistettä. Joustava piste -kuvausnäytössä voit muuttaa tarkennuskehyksen kokoa kiertämällä kiekkopainiketta.
Tarkennusalueen siirtäminen
- Kun [Tarkennusalue]-asetukseksi on valittu [Joustava piste] tai [Laaj. joustava piste] ja painetaan painiketta, johon [Vakiotarkennus] on määritetty, voidaan kuvata samalla, kun tarkennuskehystä siirretään käyttämällä kiekkopainikkeen ylä-/ala-/vasenta/oikeaa puolta. Jos haluat muuttaa kuvausasetuksia käyttämällä kiekkopainiketta, paina painiketta, johon [Vakiotarkennus] on määritetty.
- Tarkennuskehystä voidaan siirtää nopeasti koskettamalla ja vetämällä sitä monitorissa. Valitse [Kosketustoiminto]-asetukseksi muu kuin [Ei käytössä] etukäteen.
Huomautus
- Asetukseksi [Tarkennusalue] lukitaan [Laaja]seuraavissa tilanteissa:
- [Älykäs automaatti]
- [Paras automaattis.]
- [Valotusohjelma]
- Hymysuljintilan aikana
-
Tilapyörän asetuksena on
(Video) ja [Autom. Dual Rec] -asetukseksi on valittu [On].
- Tarkennusalue ei välttämättä syty jatkuvan kuvauksen aikana tai kun suljinpainike painetaan kerralla pohjaan.
-
Kun tilapyörä on asennossa
(Video) tai videokuvauksen aikana, vaihtoehtoa [AF-lukitus] ei voi valita [Tarkennusalue]-asetukseksi.
- Kiekkopainikkeeseen tai mukautettuun painikkeeseen 3 määritettyjä toimintoja ei voi käyttää, kun tarkennuskehystä siirretään.

