Fókuszmező

A fókuszálási terület kiválasztására szolgál. Akkor használja ezt a funkciót, ha az automatikus fókusz üzemmódban nehéz megfelelően fókuszálni.

  1. MENU (Felvétel beállítások1) → [Fókuszmező] → kívánt beállítás.

A menüelem részletei

Széles :
Automatikusan a képernyőt teljes szélességében kitöltő témára fókuszál. Ha állókép felvételi üzemmódban félig lenyomja az exponáló gombot, zöld keret jelenik meg a fókuszban lévő terület körül.
Terület :
Válasszon egy zónát a képernyőn, amire a fókuszt irányítani akarja, és a készülék automatikusan kiválasztja a fókuszmezőt.
Közép :
Automatikusan a kép közepén lévő tárgyra fókuszál. A fókuszrögzítés funkcióval együtt használva elérheti a kívánt kompozíciót.
Rugalm. pontsz :
Lehetővé teszi a fókuszkeret ráállítását a képernyő kívánt pontjára, és a nagyon kis tárgyakra vagy egy szűk területre való fókuszálást.
Kiterj. rugalm. pont. :
Ha a készüléknek nem sikerül a kiválasztott egyetlen pontra fókuszálnia, a fókusz beállításához a rugalmas pont körüli fókuszpontokat használja másodlagos prioritási területként.
Követés:
Ha az exponáló gombot félig lenyomva tartja, a készülék a kiválasztott autofókusz területen belül követi a tárgyat. Ez a beállítás csak akkor érhető el, ha a fókuszmód beállítása [Folyamatos AF]. Vigye a kurzort a [Fókuszmező] beállítóképernyőn az [Követés] lehetőségre, majd a vezérlőkerék bal/jobb oldalával válassza ki a követni kívánt mezőt. A követés kiindulási területét úgy is a kívánt pontra tudja vinni, hogy a területet zónának, rugalmas pontnak vagy kiterjesztett rugalmas pontnak jelöli ki.


Példák a fókuszkeret megjelenésére

A fókuszkeret az alábbiak szerint változik.


Nagyobb területre fókuszáláskor

Kisebb területre fókuszáláskor

  • Ha a [Fókuszmező] beállítása [Széles] vagy [Terület], a fókuszkeret a témától és a helyzettől függően váltakozhat a „Nagyobb területre fókuszáláskor” és a „Kisebb területre fókuszáláskor” megjelenő között.
  • Ha A-mount objektívet csatlakoztat felszerelési adapter (LA-EA1 vagy LA-EA3) segítségével (külön megvásárolható), a „Kisebb területre fókuszáláskor” cím alatt ismertetett fókuszkeret jelenhet meg.

Ha a készülék a képernyő teljes tartománya alapján automatikusan beállította a fókuszt

  • Optikai zoomon kívüli zoom funkció használata esetén érvénytelenné válik a [Fókuszmező] beállítása, és a fókuszkeret pontozott vonallal jelenik meg. Az automatikus fókusz a középső területre és annak környékére helyezi a hangsúlyt.


A fókuszmező áthelyezése

  • Ha a [Fókuszmező] beállítása [Terület], [Rugalm. pontsz] vagy [Kiterj. rugalm. pont.], akkor a [Fókusz norma] funkcióhoz társított gomb megnyomásával úgy fényképezhet, hogy a vezérlőkerék fel/le/balra/jobbra oldalával mozgatja a fókuszkeretet. Ha a fókuszkeretet vissza akarja vinni a képernyő közepére, nyomja meg a gombot a keret mozgatása közben. Ha a vezérlőkerék használatával akarja módosítani a felvételi beállításokat, nyomja meg a [Fókusz norma] funkcióhoz társított gombot.
  • A fókuszkeretet a képernyőn megérintve és elhúzva gyorsan mozgathatja. Ehhez állítsa előbb az [Érintő Vezérlés] opciót [Be] értékre, illetve az [Érintő Vezérlés funk.] opciót [Érintő fókusz] értékre.

Megjegyzés

  • A [Fókuszmező] rögzített értéke [Széles] az alábbi esetekben:
    • [Intelligens autom.]
    • [Kiváló automatikus]
    • [Jelenet]
    • Mosoly exponálás módban
  • Előfordulhat, hogy folyamatos felvételkészítés közben vagy az exponáló gomb megállás nélküli teljes lenyomása esetén az fókuszmező nincs megvilágítva.
  • Az üzemmódtárcsa (Mozgókép) vagy beállításában, illetve mozgóképfelvétel esetén az [Követés] nem választható a [Fókuszmező] alatt.
  • Ha az [Alanyfelismerés] az [Arc/Szem AF beállít.] alatt [Állat] értékre van beállítva, a [Követés] lehetőség nem választható a [Fókuszmező] beállításaként.
  • A fókuszkeret mozgatása közben nem lehet a vezérlőkerék fel/le/balra/jobbra oldalához vagy a 2. egyéni gombhoz rendelt funkciókat aktiválni.