Cel rozpoznaw. (zdjęcie/film)
Wybór celu do rozpoznawania przez funkcję rozpoznawania obiektu w przypadku autofokusu.
- MENU → (Ostrość) → [Rozpoz. obiektu] → [Cel rozpoznaw.] → odpowiednie ustawienie.
Szczegóły dotyczące poszczególnych opcji menu
- Człowiek:
- Rozpoznawanie ludzi jako obiekty.
- Zwierzę/Ptak:
- Rozpoznawanie zwierząt i ptaków jako obiekty.
- Zwierzę:
- Rozpoznawanie zwierząt jako obiekty.
- Ptak:
- Rozpoznawanie ptaków jako obiekty.
- Owad:
- Rozpoznawanie owadów jako obiekty.
- Samoch./Pociąg:
- Rozpoznawanie samochodów i pociągów jako obiekty.
- Samolot:
- Rozpoznawanie samolotów jako obiekty.
Szczegółowe ustawienia dla poszczególnych celów rozpoznawania
Naciskając prawą stronę pokrętła sterowania na ekranie [Cel rozpoznaw.] można wprowadzić szczegółowe ustawienia dla poszczególnych celów rozpoznawania. Funkcje inne niż [Ust. prioryt. rozpoz.] można ustawiać tylko w trybie fotografowania.
- Zakres przes. śledz. *1 *5:
- Ustawianie zakresu rozpoznawania obiektów. Zawężenie zakresu powoduje, że aparat przesuwa ostrość na rozpoznany obiekt tylko wtedy, gdy obiekt jest blisko ramki śledzenia. Poszerzenie zakresu powoduje, że aparat przesuwa ostrość na rozpoznany obiekt, nawet gdy obiekt znajduje się daleko od ramki śledzenia. ([1(Wąski)] do [5(Szeroki)])
- Poz. trwałości śledz. *2 *5:
- Ustawianie czułości, która decyduje o tym, czy w przypadku utraty rozpoznanego obiektu kontynuować śledzenie ostrości wokół obiektu, czy przesunąć ostrość na inny obiekt, który znajduje się bliżej aparatu.
Przy ustawieniu [5(Z blokadą)] nawet w warunkach, w których rozpoznany obiekt został utracony, na przykład, gdy obiekt, który chcesz sfotografować, jest chwilowo zasłonięty przez inny obiekt, aparat kontynuuje śledzenie obszaru wokół tego obiektu.
Przy ustawieniu [1(Bez blokady)], w warunkach, w których aparat nie może kontynuować śledzenia rozpoznanego obiektu, na przykład gdy obiekt szybko się porusza, aparat anuluje śledzenie i szybko przesuwa ostrość na inny obiekt, który znajduje się bliżej aparatu. ([1(Bez blokady)] do [5(Z blokadą)]) - Czułość rozpoznaw. *2 *5:
- Ustawianie czułości rozpoznawania obiektu. Im niższa wartość ustawienia, tym łatwiej zapobiec błędnemu rozpoznaniu. Im wyższa wartość ustawienia, tym łatwiej rozpoznać obiekty, które normalnie trudno rozpoznać. ([1(Niska)] do [5(Wysoka)])
- Ust. prioryt. rozpoz. *3:
- Ustawianie priorytetu rozpoznawania obiektów, gdy zwierzęta i ptaki zostaną rozpoznane jednocześnie. ([Automatyczne]/[Prio. dla zwierząt]/[Prioryt. dla ptaków])
- Część rozpoznaw. *4:
- Ustawianie części ciała, która ma być rozpoznawana. ([Oczy/Gł./Tułów]/[Oczy/Głowa]/[Oczy]/[Zgod. z ind. ust.] *3)
- Ust. wyb. cz. rozpoz. *4:
- Po przypisaniu funkcji [Wybór części rozpoz.] do przycisku ustawień własnych można ustawić rozpoznawaną część ciała, którą można przełączać za pomocą przycisku ustawień własnych. ([Oczy/Gł./Tułów]/[Oczy/Głowa]/[Oczy]/[Zgod. z ind. ust.] *3)
*1Dostępne w przypadku ustawień [Człowiek]/[Zwierzę]/[Ptak]/[Owad]/[Samoch./Pociąg]/[Samolot]
*2Tylko w przypadku ustawień [Zwierzę]/[Ptak]/[Owad]/[Samoch./Pociąg]/[Samolot]
*3Tylko w przypadku ustawienia [Zwierzę/Ptak]
*4Tylko w przypadku ustawienia [Zwierzę/Ptak]/[Zwierzę]/[Ptak]
*5W przypadku celu rozpoznawania ustawionego na [Zwierzę/Ptak], ustawienia te można zmieniać na ekranie [Zwierzę: Ust. szczeg.] lub [Ptak: Ustaw. szczeg.].
Wskazówka
- W celu rozpoznania oczu zwierzęcia lub ptaka, skomponuj ujęcie w taki sposób, aby cała głowa znalazła się w obrębie kąta widzenia. Po ustawieniu ostrości na głowie zwierzęcia lub ptaka łatwiej będzie rozpoznać oczy.
Uwaga
- Gdy w pozycji [Cel rozpoznaw.] wybrano ustawienie [Człowiek], nie można korzystać z poniższych funkcji.
- Pr.tw.w pom.wiel.
- Prio. zarej. twarzy
- Niektóre rodzaje obiektów nie mogą być rozpoznane zgodnie z ustawieniem [Cel rozpoznaw.]. Ponadto w niektórych przypadkach obiekty inne niż ustawiony cel mogą zostać rozpoznane jako dany obiekt. Jeśli tak się stanie, ustaw w pozycji [Obszar ostrości] opcję [Strefa] lub [Punktowy] i przesuń ramkę ostrości bliżej obiektu, aby ułatwić jego rozpoznanie.