Log optag.-indst. (stillbillede)

stillbillede

Konfigurerer indstillingerne for optagelse af stillbilleder i Log-tilstanden.

  1. MENU(Optagelse) → [Billedkval./Optag][Log optag.-indst.] → ønsket indstilling.

Detaljer om menupunkt

Log optagelse:
Skifter optagetilstanden under Logoptagelse. Med [Fleksibel ISO] kan du optage S-Log-materiale med den eksponering, der er indstillet ved at justere ISO'en i overensstemmelse med optagescenen. (Fra / Fleksibel ISO)
Farveskala:
Indstiller farveområdet. ( / )

Tip!

  • Hvis [Log optagelse] er indstillet til [Fleksibel ISO], og du trykker på REC-knappen i optagetilstanden for stillbilleder for at starte filmoptagelse, optages filmen i Log-tilstand med [Fleksibel ISO] uanset [Log optagelse]-indstillingen for film. I dette tilfælde er [Vis LUT] og [Indlejr LUT-fil] låst til [Fra].
  • [Vis LUT] kan ikke anvendes sammen med Logoptagelse til stillbilleder. Ved overvågning skal [Gamma-vis.hjæ.type] indstilles til [Auto] eller [S-Log3→709(800%)] og [Gamma-vis.hjælp] til [Til].
  • Hvis du ønsker flere mere frihed i efterbehandling eller ønsker at matche farverne på 4:2:2 10-bit film, anbefaler vi, at der optages i HEIF (4:2:2)-formatet ved at indstille [JPEG/HEIF-skift].

Bemærk!

  • Når optagetilstanden er indstillet til [Intelligent auto], er [Log optagelse] ikke til rådighed.
  • Når [Log optagelse] er indstillet til [Fleksibel ISO], er de følgende funktioner ikke til rådighed:
    • HLG-stillbilleder
    • Billedprofil
    • Kreativt udseende
  • Når [Log optagelse] er indstillet til [Fleksibel ISO], kan dette muligvis medføre en fejl i den brugertilpassede opsætning af hvidbalancen. I sådan et tilfælde skal du midlertidigt indstille [Log optagelse] til [Fra], udføre den brugertilpassede opsætning og derefter nulstille [Log optagelse] til [Fleksibel ISO].
TP1002064173