Valitse Etsin/Näyttö
Asettaa näytön vaihtamistavan etsimen ja monitorin välillä.
-
MENU →
(Asetus) → [Etsin/näyttö] → [Valitse Etsin/Näyttö] → haluttu asetus.
Valikkokohteen tiedot
- Autom.: 1:
- Kun etsimeen katsotaan, näyttö siirtyy automaattisesti etsimeen.
- Silmäanturi poistetaan käytöstä ja näyttö ei siirry etsimeen riippuen siitä, onko monitori auki vai kiinni ja monitorin kulmasta. Kun etsin on auki, silmäanturi on kuitenkin aina aktiivinen, ja kun etsimen läpi katsotaan, näyttö siirtyy automaattisesti etsimen näyttöön.
- Autom.: 2:
- Kun etsimeen katsotaan, näyttö siirtyy automaattisesti etsimeen.
- Silmäanturi on aina aktivoitu ja näyttö siirtyy etsimen näyttöön huolimatta siitä, onko monitori tai etsin auki vai kiinni tai missä kulmassa se on.
- Etsin(manuaal.):
- Monitori sammuu, ja kuva näytetään vain etsimessä.
- Näyttö(man.):
- Etsin sammuu, ja kuva näytetään aina monitorissa.
Vihje
- Voit määrittää [Valitse Etsin/Näyttö]-toiminnon haluamaasi näppäimeen.
[
Oma p./valit. -as.], [
Oma p./valit. -as.] tai [
Oma painike -as.] → määritä [Etsin/Näyttö-valinta] haluamaasi näppäimeen. [Etsin/Näyttö-valinta] on määritetty 7-painikkeeseen (mukautettu painike 7) oletusasetuksissa. - Jos haluat säilyttää etsimen näytön tai monitorinäytön, valitse [Valitse Etsin/Näyttö]-asetukseksi [Etsin(manuaal.)] tai [Näyttö(man.)] etukäteen.
Voit pitää monitorin pois päältä, kun irrotat silmäsi etsimestä tallentamisen aikana, asettamalla monitorinäytön tilaan [Ei näyttöä] käyttämällä DISP-painiketta. Valitse [DISP (Näyttö) -aset.] → [Näyttö] ja lisää valintamerkki kohtaan [Ei näyttöä] etukäteen. - Kun [Suurenna val.näyttö] -asetukseksi kohdassa [Suurenna näyttö] on valittu jokin muu kuin [Ei käytössä], näyttöön tulee viesti, jossa vahvistetaan, valitaanko [Valitse Etsin/Näyttö] -asetukseksi [Näyttö(man.)]. Kun käytetään [Suurenna näyttö] -toimintoa, on suositeltavaa valita [Valitse Etsin/Näyttö] -asetukseksi [Näyttö(man.)]. Tämä estää silmäanturin aktivoitumisen ja siirtymisen etsimen näyttöön, kun viet kasvosi lähelle monitoria.
Huomautus
- Voimakkaiden valonlähteiden, kuten auringonvalon, vuoksi silmäanturi ei ehkä tunnista lähestyvää silmää eikä näyttö vaihdu etsimeen, vaikka [Valitse Etsin/Näyttö] -asetukseksi olisi valittu [Autom.: 1] tai [Autom.: 2]. Älä altista näissä tilanteissa silmäanturia valonlähteelle.
- Kun [Autom.: 2] on valittu, silmäanturi voi aktivoitua ja monitori sammua tahattomasti, jos peität silmäanturin monitorilla tai käsilläsi. Jos näin tapahtuu, valitse [Autom.: 1] tai [Näyttö(man.)].
- Jos silmäanturi peitetään keholla tai kädellä, kun etsin on auki ja [Valitse Etsin/Näyttö] -asetukseksi on valittu [Autom.: 1], silmäanturi saattaa aktivoitua ja monitori sammua tahattomasti. Valitse tällöin [Valitse Etsin/Näyttö] ‑asetukseksi [Näyttö(man.)].
TP1001623871