Baksidan

Figur över kamerans baksida

  1. Dioptrijusteringsratt

    Ställ in dioptrijusteringsratten i förhållande till din syn så att bilden och indikeringarna syns så klart och tydligt som möjligt i sökaren.

    Om det är svårt att vrida på dioptrijusteringsratten, så ta av ögonmusslan innan du vrider på ratten.

  2. Ögonsensor
  3. Sökare

    Det går att justera sökarens vinkel efter tagningssituationen.

    Figur som visar hur sökaren går att rotera

    (A): cirka 90°

  4. Ögonmussla

    Montering av ögonmusslan

    Passa in ögonmusslans hake (A) i spåret på sökaren (B) och passa in den andra sidan i samma spår medan ögonmusslan sträcks något.

    Figur som visar hur man monterar ögonmusslan

  5. Bildskärm/pekskärm

    Det går att vrida bildskärmen till en vinkel där den går lätt att se från alla tagningsvinklar.

    Figur som visar hur bildskärmen går att rotera

    (A): cirka 176°

    (B): cirka 270°

    • Vid användning av stativ kan det hända att det inte går att justera bildskärmens vinkel. Lossa i så fall stativskruven en gång för att justera bildskärmens vinkel.
    • Undvik att använda alltför mycket kraft när du öppnar, stänger eller roterar bildskärmen. Det kan leda till fel på dem.
  6. Strömbrytare
  7. Ventilationsöppning

    Täck inte för ventilationsöppningen. Utformningen säkerställer ventilation även när bildskärmen är stängd.

  8. Strömlampa
    • När kameran är i strömsparläge släcks strömlampan.
    • Kontrollera innan du tar ut batteripaketet att strömbrytaren är inställd på (standby) och att strömlampan är släckt. Om du tar ut batteripaketet medan strömbrytaren är inställd på (På) kan kameran eller minneskortet skadas.
  9. Inspelningslampa
  10. MENU-knapp
  11. Stillbild/film-omkopplare
  12. Bakre ratt

    Används för att snabbt justera inställningarna för respektive tagningsläge.

  13. 5-knapp (specialknapp 5)
  14. Fn (funktion)-knapp/MODE (läge)-knapp
  15. HOME (start)-knapp
  16. Styrratten
  17. Åtkomstlampa
  18. För tagning: 4-knapp (specialknapp 4)

    För uppspelning: (radera)-knapp

  19. (uppspelning)-knapp
  20. Högtalare
TP1001668633