USB LAN/Tjud.
Anslut till nätverket genom att ansluta en USB-LAN-omvandlingsadapter till kameran eller använda en anslutning på din smartphone för att ansluta till nätverket.
-
MENU →
(Nätverk) → [USB LAN/Tjud.] → önskad anslutningsmetod.
- För att koppla bort från nätverket väljer man [Koppla b. USB LAN] eller [Bortkopp. av tjudring].
Menypunktsdetaljer
- USB LAN-anslutning :
- Anslut till nätverket med hjälp av en USB-LAN-omvandlingsadapter.
- Tjudringsanslutn.:
- Anslut till nätverket med hjälp av internetdelningsanslutningen på din smartphone.
- USB LAN/tjudr.ans.:
- Anger vilken USB-terminal som ska användas för USB LAN-anslutningar och internetdelningsanslutning.
- När du väljer [USB LAN/tjudr.ans.] visas skärmen för inställning av USB-port. På skärmen för inställning av USB-port väljer du [USB LAN/tjudr.ans.] och ställer in den USB-terminal som ska användas.
OBS!
- Använd ett betrott nätverk när du ansluter via USB LAN. Vi rekommenderar inte att du använder offentliga nätverk som inte är säkra eller nätverk med okända ursprung.
- Om du använder ett annat nätverk än ett betrott nätverk finns det risk för DoS-attacker (Denial of Service) och förlust av funktionalitet. Om du märker något ovanligt ska du genast koppla bort kameran från nätverket.
- Använd endast betrodda smarttelefoner för internetdelning. Vi rekommenderar inte att du ansluter apparater av okänt ursprung som inte är säkra.
TP1002157739