Tietokoneen asettaminen DLNA-palvelimeksi (Windows 8.1)

Windows 8.1 tukee DLNA1.5-teknologiaa. Windows 8.1 -tietokonetta voidaan käyttää sekä DLNA-palvelimena että ohjaimena (ohjainlaitteena).

Jos teet seuraavat asetukset, voit hallita musiikkia, joka on tallennettu DLNA-palvelimelle (mukaan lukien Windows 8.1 -tietokoneille) kotiverkossasi käyttämällä Windows 8.1 -tietokonetta musiikin kuuntelemiseen kaiuttimen kautta.

Jos lataat Sony | Music Center -sovelluksen älypuhelimeen/iPhoneen tai vastaavaan laitteeseen ja käytät Windows 8.1 -tietokonetta, tee menettely myös kohdassa ”Yhteyden muodostaminen Wi-Fi-verkkoon musiikin kuuntelemiseksi tietokoneen kautta (Windows Media Player -ohjelmiston käyttäminen Sony | Music Center -sovelluksen kautta)”.

  1. Siirrä hiiren osoitin näytön oikeaan yläkulmaan (tai oikeaan alakulmaan) avataksesi oikopolut ja valitse [Settings].
    Jos käytössäsi on kosketuspaneeli, avaa oikopolut pyyhkäisemällä näytön oikeasta laidasta keskelle, ja valitse [Settings].

  2. Valitse [Change PC settings].

  3. Valitse [Network].

  4. Valitse [Connections] ja valitse sitten kuvake, jossa on [Connected] ja tai .

  5. Kytke päälle [Find devices and content].