Ansluta enheter med andra uttag än HDMI-uttag

Anslut respektive apparat till videouttaget och ljuduttaget på baksidan av enheten.

Var noga med att dra ut nätkabeln ur vägguttaget innan du ansluter några kablar.

Vid anslutning av enheter med videokablar och en koaxial digitalkabel (rekommenderas)

Figur som visar hur man ansluter enheten och apparater med hjälp av video- och ljudkablar. VIDEO IN- och AUDIO IN-uttagen på baksidan av enheten är märkta med namn på ingångarna. Använd en kombination av VIDEO IN- och AUDIO IN-uttagen som är märkta med samma namn. För enheter med DIGITAL COAXIAL OUTPUT-uttag rekommenderar vi att du använder en koaxial digitalkabel i stället för en ljudkabel för anslutningen. Anslut i så fall COAXIAL IN SA-CD/CD-uttaget på baksidan av enheten till DIGITAL COAXIAL OUTPUT-uttaget på apparaten med hjälp av en koaxial digitalkabel (medföljer inte).

Vid anslutning av enheter med videokablar och ljudkablar

Ljudkabel (medföljer inte)

Videokabel (medföljer inte)

Koaxial digitalkabel (medföljer inte)

* För att det ska gå att ansluta en skivspelare som bara har en PHONO-utgång måste du ansluta en fonofrekvensutjämnare (medföljer inte) mellan skivspelaren och denna enhet.

OBS!

  • Den analoga videosignalingången från VIDEO IN-uttagen matas ut endast från MONITOR OUT-uttaget.
  • Lyssna på ljud från en enhet ansluten till ett av AUDIO IN-uttagen genom att inte ansluta en enhet till COAXIAL IN SA-CD/CD-uttaget, OPTICAL IN TV-uttaget eller ettHDMI IN-uttag märkt med samma enhetsnamn (t.ex. SAT/CATV, TV eller SA-CD/CD (for AUDIO)).

Tips

  • Du kan ansluta andra enheter än de som anges ovan till uttagen AUDIO IN (SAT/CATV, AUX och SA-CD/CD).
  • Du kan byta namn på varje ingång så att namnet kan visas på enhetens displaypanel. Se ”Ändra namnet på respektive ingång (Name)” för mer information.