Funktioner för tillgänglighet

Den här kameran är utrustad med funktioner för tillgänglighet som kan användas som visuell hjälp.

Skärmläsarfunktionen

Kameran läser upp information, som exempelvis menyskärmar och meddelanden.

För att ständigt ha skärmläsarfunktionen aktiverad ska du aktivera skärmläsarfunktionen på skärmen för inledande inställningar som visas efter att du har slagit på kameran för första gången.

När du använder skärmläsarfunktionen på skärmen för inledande inställningar kommer skärmläsarfunktionen att fortsätta vara aktiverad efter den inledande inställningen, och du kan slå på och stänga av den genom att trycka och hålla in MENU-knappen.

MENU-knappen sitter på baksidan av kameran, omedelbart till vänster om ögonmussledelen av sökaren och direkt ovanför bildskärmen, och är en lång horisontell knapp.

Skärmförstoringsfunktionen

Du kan förstora menyskärmen för att göra texten lättare att läsa. (Vissa menyskärmar saknar stöd för förstoringsfunktionen.) Denna funktion går att använda om kamerans systemmjukvara (firmware) är Ver. 6.00 eller senare.

Välj MENU (Installation) → [Åtkomstbarh.][Förstora skärm] för att aktivera funktionen. Menyskärmen förstoras när du trycker på specialknappen på menyskärmen.

Se ” Förstora skärm ” för mer information.

Tips

  • Om du inte använde skärmläsarfunktionen på skärmen för inledande inställningar kan du aktivera funktionen från menyn. Välj MENU (Installation) → [Åtkomstbarh.][Skärmläsare][Skärmläsare][På].

OBS!

  • Beroende på vilket språk du valde på skärmen för inledande inställningar eller i [Språk] kan det hända att skärmläsarfunktionen inte stöds.