Grundläggande ikoner som visas på bildskärmen
I det här avsnittet beskrivs vad som visas på skärmen när tagningsläget är
(Autoprogram).
- Följande är ett visningsexempel när [DISP-inst. (skärmvi.)] är inställt på [Visa all info] och pekfunktionsikonerna är dolda.
- Det visade innehållet och placeringen är bara en vägledning och kan avvika från vad som faktiskt visas. Innehållet som visas kan även variera beroende på kamerainställningarna och versionen på kamerans systemprogramvara (firmware).
- För information om hur man visar/döljer pekfunktionsikoner och exempel på visningen av pekfunktionsikoner, se ”Pekfunktionsikoner”.
Under stillbildstagning
- Antalet stillbilder som går att lagra på minneskortet
- När punkten [Växla JPEG/HEIF] är inställd på [JPEG]. När punkten [JPEG-kvalitet] är inställd på [Fin].
- När punkten [JPEG-bildstorlek] är inställd på [L: 60M].
- När punkten [
SteadyShot] är inställd på [På]. - När punkten [
Fokusläge] är inställd på [Automatisk AF]. - Återstående batteriladdning
- Slutartid
- Bländarvärde
- Exponeringskompensation
- När punkten [
ISO] är inställd på [ISO AUTO]. -
[
Tagning] är satt till [På] eller [Auto] och inspelningsområdet motsvarar APS-C-storlek. - Lägesomkopplaren är inställd på
(Autoprogram). - När punkten [Matningsläge] är inställd på [Enkeltagning].
- När punkten [
Fokusområde] är inställd på [Brett]. - [Opt.av dyn.omr.: Auto] är valt.
- När punkten [
Kreativt utseende] är inställd på [ST(standard)]. - När punkten [
Mätmetod] är inställd på [Multi]. - Visas när [AF-belysning] är inställt på [Auto] och kameran upptäcker att AF-lampan krävs.
- När punkten [
Vitbalans] är inställd på [Auto]. - När punkten [
Identi. motiv i AF] är inställd på [På] och punkten [
Identifieringsmål] är inställd på [Människa]. - När punkten [Slutartyp] är inställd på [Mek. slutare].
- När punkten [
Bildprofil] är inställd på [Av].
Under filminspelning
- Lägesomkopplaren är inställd på
(Autoprogram). - Ljudnivå
- När punkten [
Fokusläge] är inställd på [Kontinuerlig AF]. - Faktisk inspelningstid för filmen
- Kameran är i standbyläge för tagning.
- När punkten [
Filformat] är inställd på [XAVC S HD] och punkten [Bildhast. inspeln.] är inställd på [60p]. - Inspelningsbar filmtid på minneskortet
- Återstående batteriladdning
TP1001424978