Matningsläge
Välj lämpligt läge i förhållande till motivet, t.ex. enbildstagning, kontinuerlig tagning eller gaffling.
- Välj
/
(Matningsläge) på styrratten → önskad inställning.
-
Du kan även ställa in matningsläget genom att välja MENU →
(Tagning) → [Matningsläge] → [Matningsläge].
-
Du kan även ställa in matningsläget genom att välja MENU →
- Ställ in önskat läge med hjälp av höger/vänster sida på styrratten.
Menypunktsdetaljer
-
Enkeltagning: - Används för att ta en bild när du trycker på avtryckaren.
-
Kontin. tagning:
- Används för att ta bilder oavbrutet så länge man håller avtryckaren nedtryckt.
-
Sjlvutls. (enkel)
: - Används för att ta en bild efter att ett visst antal sekunder har gått sedan avtryckaren trycktes ner.
-
Sjlvutls. (kont.): - Används för att ta ett angivet antal bilder efter att ett visst antal sekunder har gått sedan avtryckaren trycktes ner.
-
Kontin. gaffling: - Används för att ta en serie bilder medan avtryckaren hålls nedtryckt, med olika exponering för varje bild.
-
Enkel gaffling: - Används för att ta angivet antal bilder, en i taget, med olika exponering för varje bild.
-
Fokusgaffling
*: - Används för att ta flera bilder med olika skärpa.
-
Vitbalansgaffl.: - Används för att ta en serie på tre bilder med olika färgton enligt valda inställningar för vitbalans, kulörtemperatur och kulörfilter.
-
DRO gaffling: - Används för att ta en serie på tre bilder med olika grad av optimering av dynamikomfånget.
* När kamerans systemprogramvara (firmware) är version 4.00 eller senare
TP1001362084