Katselukulma

Katselukulma vaihtuu koko ruutua tai APS-C/Super 35mm -kokoa vastaavaksi [ Kuvaus] -asetuksen ja kiinnitetyn objektiivin mukaan. Lisäksi katselukulma on erilainen valokuvausta ja videokuvausta varten.

Koko ruutua vastaava katselukulma

Kuva, joka ilmaisee katselukulman, kun kuvataan valokuvia ja kun tallennetaan videoita

(A) Kuvattaessa valokuvia

(B) Tallennettaessa videoita (muu kuin 4K 60p/50p tai 4K 60p/50p, kun [4K-kuvak. priorit.] -asetukseksi on valittu [Käytössä])

(C) Tallennettaessa videoita (4K 60p/50p, kun [4K-kuvak. priorit.] -asetukseksi on valittu [Ei käytössä])


Kamera kuvaa koko ruutua vastaavalla katselukulmalla seuraavissa tilanteissa.

  • Kuvattaessa valokuvia
    • [ Kuvaus] -asetukseksi on valittu [Automaattinen], ja koko ruudun kuvauksen kanssa yhteensopiva objektiivi on kiinnitetty.
    • [ Kuvaus]-asetuksena on [Ei käytössä].
  • Kun kuvataan videoita

    Kaikki seuraavat ehdot täyttyvät:

    • [ Kuvaus]-asetukseksi on valittu [Ei käytössä] tai [ Kuvaus]-asetuksena on [Automaattinen] ja koko ruudun kuvauksen kanssa yhteensopiva objektiivi on kiinnitetty.
    • Videomuodoksi ja ruutunopeudeksi on asetettu muu arvo kuin 4K 60p/50p tai arvoksi on asetettu 4K 60p/50p, kun [4K-kuvak. priorit.] -asetukseksi on valittu [Käytössä].

Huomautus

  • Katselukulmaksi tulee APS-C-koko / Super 35mm -vastaava, kun kuvataan videoita muodossa 4K 120p / 100p.
  • Katselukulmaksi tulee APS-C-koko / Super 35mm -vastaava, kun kuvataan hidastettuja/nopeutettuja videoita muodossa HD 240fps / 200fps.


APS-C-/Super 35mm -kokoa vastaava katselukulma

Kuva, joka ilmaisee katselukulman, kun kuvataan valokuvia ja kun tallennetaan videoita

(A) Kuvattaessa valokuvia

(B) Tallennettaessa videoita (muu kuin 4K 120p / 100p tai 4K 120p / 100p, kun [4K-kuvak. priorit.] -asetukseksi on valittu [Käytössä])

(C) Tallennettaessa videoita (4K 120p / 100p, kun [4K-kuvak. priorit.] -asetukseksi on valittu [Ei käytössä])


Kamera kuvaa seuraavissa tilanteissa katselukulmalla, joka vastaa kokoa APS-C tai Super 35mm. Katselukulma on noin 1,5 kertaa objektiiviin merkitty polttoväli.

  • [ Kuvaus]-asetukseksi on valittu [Käytössä] tai [ Kuvaus]-asetukseksi on valittu [Automaattinen] ja APS-C-muodolle tarkoitettu objektiivi on kiinnitetty.
TP1002149358