Hämta registrerade tagningsinställningar

stillbild, film, slow motion och quick motion

Låter dig ta en bild efter att ha hämtat önskade tagningsinställningar som är registrerade med [Kamerains. minne].

  1. Ställ in kameran på önskat tagningsläge med hjälp av stillbild/film/S&Q-ratten.
  2. Hämta MR1 eller MR2 genom att ställa in lägesomkopplaren på önskad siffra.
    Hämta MR3–MR10 genom att ställa in lägesomkopplaren på (inaktiverad).
    • När du ställer in lägesomkopplaren på (inaktiverad) kan du hämta MR1 till MR10 med hjälp av menyn. Välj önskade tagningsinställningar i [Fotoläge].

Tips

  • Om du tilldelar [Fotolägesbrytare] till en specialknapp kan du också hämta de registrerade tagningsinställningarna genom att trycka upprepade gånger på knappen i stället för att använda menyn.

OBS!

  • Om du hämtar tagningsinställningarna efter att ha slutfört konfigurationen för tagning kommer de inställningar som har hämtats från [Kamerains. minne] att prioriteras och de ursprungliga inställningarna kan bli ogiltiga. Kontrollera indikatorerna på skärmen före tagningen.
  • Om facket som bilderna lagras till är på väg att ändras kommer inte tagningsinställningarna att börja gälla förrän skrivningen till minneskortet är slutförd, även när lägesomkopplaren är inställd på 1/2.
TP1001935962