Att ta bilder (Foto)

  1. Starta kameraappen.
    (Kamera)
  2. Välj läge.
    [Foto]
  3. Tryck på ikonen för att växla mellan huvudkameran och den främre kameran.
    (Växla mellan huvudkameran och främre kameran)
  4. Rikta kameran mot motivet.
  5. Tryck på en av vinkelknapparna för att byta bildvinkel när du använder huvudkameran.

    För att zooma in eller ut i bilden, skjut bildvinkelknappen åt vänster och höger (i stående läge) eller uppåt och nedåt (i liggande läge). Du kan steglöst zooma in och ut utan att byta bildvinkel.

    Du kan också zooma in eller ut på bilden genom att nypa ihop eller isär fingrarna i sökaren eller genom att trycka på zoomknappen.

  6. Tryck på det motiv som du vill fokusera på i sökaren.
    • Fokusramen visas.

      Kameran fokuserar på det motiv du trycker på, förutom när du använder ultravidvinkelobjektivet, frontkameran eller har ställt in manuell fokusering.

      Tryck på fokusramen för att avbryta fokuseringen.

    • Skjutreglagen för färgjustering och ljusstyrkejustering visas.

      : Skjutreglage för färgjustering

      : Skjutreglage för ljusstyrka

      Justera färgen och ljusstyrkan genom att dra i skjutreglagen.

    Bild som visar fokusramen uppe till vänster, skjutreglaget för färgjustering till vänster och skjutreglaget för ljusstyrkejustering till höger i sökaren i läget [Foto].

  7. Tryck på slutarknappen på skärmen eller på enhetens slutarknapp.
    Om du vill ta foton kontinuerligt drar du slutarknappen på skärmen åt vänster och håller fingret på skärmen och släpper sedan fingret för att stoppa.

Tips

  • Kontrollera att linserna är rena. Ett fingeravtryck eller lite smuts kan försämra foto- och videokvaliteten.
  • Använd självutlösaren när du behöver lite extra förberedelsetid eller för att undvika suddiga foton.
  • Försök att hitta ljus med riktning och färg som ger bilden form och djup. Den här typen av ljus uppkommer naturligt precis före soluppgång och vid solnedgång. Naturligt dagsljus från ett fönster är också bra.
  • Även om ljusförhållandena är dåliga kan du prova att ta foton både med och utan blixt. Ibland blir kvaliteten bättre utan blixt.
  • Kontrollera lagringsutrymmet på din enhet regelbundet. Bilder och videor med hög upplösning tar upp mer lagringsutrymme.

Så här spelar du in en video i fotoläget

Du kan spela in en video tillfälligt även i fotoläget.

  1. Tryck och håll på slutarknappen på skärmen för att börja spela in en video och släpp sedan fingret för att avsluta inspelningen.

    Om du trycker och håller på slutarknappen på skärmen och skjuter den till låsikonen till höger fortsätter inspelningen efter det att du släppt fingret.

    • (Ögonblicksbild): Du kan ta en bild medan du spelar in en video.

    • (Pausa videoinspelningen): Du kan pausa en video.

    • (Fortsätt videoinspelningen): Du kan återuppta inspelningen av en video.

    • (Avsluta videoinspelningen): Du kan avbryta inspelningen av en video.

    Du kan också spela in en video genom att trycka länge på enhetens avtryckare när följande inställning är vald.

    (Inställningar) > [Meny] > [Tryck och håll på slutarknapp] > [Videoinspelning]

OBS!

  • Observera att vissa funktioner eventuellt inte går att använda beroende på inställningarna.

Tips

  • Du kan även starta kameraappen genom att utföra följande åtgärder.
    • Tryck länge på enhetens slutarknapp.

      För att aktivera eller inaktivera den här funktionen, sök upp och tryck enligt följande och tryck sedan på reglaget.

      [Inställningar] > [System] > [Rörelser] > [Slutarknapp] > [Starta appen Kamera]

    • Tryck och håll ned följande ikon på låsskärmen.

      (Kamera)

      För att aktivera den här funktionen håller du fingret på ett tomt område på startskärmen och trycker sedan enligt följande.

      [Bakgrund och utseende] > [Låsskärm] > [Genvägar]

      Ställ sedan in kameraikonen som genväg till vänster eller höger.

    • Tryck på strömknappen två gånger.

      För att aktivera eller inaktivera den här funktionen, sök upp och tryck enligt följande.

      [Inställningar] > [System] > [Rörelser] > [Dubbeltryck på av/på-knappen]

      För att aktivera den här funktionen trycker du på följande knapp och inställning.

      [Använd dubbeltryck] > [Kamera]

  • Du kan skanna QR-koder.
TP1001673284
Observera att denna hjälpguide har maskinöversatts. Maskinöversättningar tar inte hänsyn till kontexten och det kan hända att översättningen inte stämmer helt överens med den engelska versionen av innehållet. För att se den ursprungliga versionen på engelska, välj English från [Språkvalsida].