Ställa in Advertisement (nätverksannonsering)

Du kan ändra kontrollprotokollets inställningar för Advertisement (nätverksannonsering) på sidan [Advertisement] (nätverksannonsering) i [Advanced Settings] (avancerade inställningar).

Obs!

  • Det angivna värdet tillämpas inte förrän du klickar på knappen [Apply] (använd).
  1. Välj [Advanced Settings] (avancerade inställningar) – [Advertisement] (nätverksannonsering) och visa sidan [Advertisement] (nätverksannonsering).

  2. Ställ in varje alternativ och klicka på knappen [Apply] (använd).

Settings (Inställningar)

[Start Advertisement Service] (starta nätverksannonseringstjänsten)

Slå på eller stäng av Advertisement (nätverksannonsering). Inställningarna som är relaterade till Advertisement (nätverksannonsering) tillämpas bara om de är på.

[Community]

Ange communitynamnen för Advertisement (nätverksannonsering) och PJ Talk. Om det ändras, ändras även communitynamnet för PJ Talk. Endast 4 alfanumeriska tecken kan anges. Standardinställningen är ”SONY”. För att undvika obehörig åtkomst till projektorn från en annan dator rekommenderar vi att du ändrar communitynamnet från det namn som används i fabriksinställningen.

[Port No.] (portnummer)

Ange sändningsport för Advertisement (nätverksannonsering). Standardinställningen är ”53862”.

[Interval] (intervall)

Ange sändningsintervallet (sekunder) för Advertisement (nätverksannonsering). Standardinställningen är ”30”.

[Broadcast address list] (adresslista för sändning)

Ange dataöverföringsmottagaren för Advertisement (nätverksannonsering). Om inget anges sänds det på samma subnet.