Bruke den elektroniske lukkeren
Du kan bruke den elektroniske lukkeren til å utføre ulike typer opptak som er vanskelig å oppnå ved hjelp av den mekaniske lukkeren, for eksempel opptak uten lyder eller risting, opptak med en superrask lukker og opptak uten at skjermen går i svart*.
*Under opptak uten blackout blir ikke skjermen svart og den hopper ikke over rammer, og du kan fortsette å se på motivet gjennom søkeren eller skjermen mens du tar bilder.
Lukkertyper og kameraet ytelse
Kameraets lukkerhastighetsområde, lukkerlyd, tilfeller av blackout og tilgjengelighet for anti-flimmer eller blits for hver innstilling er som følger:
| Lukkertype: Mekanisk lukker | Lukkertype: Elektr. lukker | |
|---|---|---|
| Lukkerhastighet | Enkeltbilde: BULB – 1/8000 Kontinuerlig opptak: 30 – 1/8000 |
30 – 1/16000 |
| Lukkerlyd | Mekanisk lukkerlyd | Elektronisk lukkerlyd |
| Blackout | Forekommer | Uten blackout*1 *2 |
| Blits | Tilgjengelig | Ikke tilgjengelig |
| Opptak med anti-flimmer | Tilgjengelig | Ikke tilgjengelig |
| Fotografere med variabel lukker | Tilgjengelig | Tilgjengelig |
*1Når [
Visn. v. oppt.-start] er stilt inn på [På], oppstår blackout bare når det første bildet tas.
*2Det forekommer blackout når du begynner å fotografere med en lukkertid som er kortere enn 1/8 sekund.
Avanserte opptak med den elektroniske lukkeren: Fotografering uten lukkerlyden
Du kan bruke den elektroniske lukkeren til å fotografere uten lukkerlyden.
-
MENU →
(Opptak) → [Lukker/stille] → [
Innst. stillemodus] → [Stillemodus] → [På].
Avansert fotografering med den elektroniske lukkeren: Kontinuerlig opptak uten blackout
Du kan bruke den elektroniske lukkeren for å utføre kontinuerlig opptak med fokus- og eksponeringssporing, uten at skjermen går i svart.
-
MENU →
(Opptak) → [Lukker/stille] → [Lukkertype] → [Elektr. lukker].
- Drei modusvelgeren og velg P (Program Auto), A (Blenderprioritet), S (Lukkerprioritet) eller M (Man. Eksponering), og still deretter inn lukkerhastigheten og blenderverdien. (Eksempel: lukkertid på 1/250 sekund og blenderåpning F2.8)
- Produktet justerer ikke eksponeringen i manuell eksponeringsmodus når [
ISO] er stilt inn på noe annet enn [ISO AUTO].
- Produktet justerer ikke eksponeringen i manuell eksponeringsmodus når [
-
MENU →
(Opptak) → [Bruksmodus] → [Bruksmodus] → [Seriebilder].
-
Velg MENU →
(Fokus) → [AF/MF] → [
Fokusmodus] → [Kontinuerlig AF] og begynn å ta bilder.
Hint
- Hvis du vil vise synkroniseringen av opptak på skjermen under opptak uten blackout, justerer du innstillingen ved å trykke på MENU →
(Oppsett) → [Visningsvalg] → [
Vis. tidsinn. oppt.]. - For å dra nytte av kameraets ytelse anbefaler vi at du bruker et UHS-II-kort eller CFexpress Type A-minnekort.
Merknad
- Fotografering uten lukkerlyd skjer på eget ansvar, med tilstrekkelig hensyn til privatliv og portrettrettigheter.
- Kameraet blir ikke helt lydløst selv om du stiller inn kameraet til å fotografere uten lukkerlyden.
- Blenderåpningen og fokus avgir lyder selv om du stiller inn kameraet til å fotografere uten lukkerlyden.
- Når du bruker et objektiv som er kompatibelt med blendersystemet i AF, kan lyden fra blendersystemet være hørbar under kontinuerlig opptak hvis [Blenderbruk i AF] er stilt inn på [Pri. på fokus].
- Under kontinuerlig opptak med den elektroniske lukkeren blir oppdateringsfrekvensen for skjermvisningen lav når lukkerhastigheten er lav. Hvis du vil at visningen på skjermen skal være jevn for å kunne følge motivet, må du stille inn en lukkerhastighet som er raskere enn 1/60 sekund. Alternativt kan du stille inn [Nedre gr. f. bil.-fr.] under [Innst. Live View-vis.] på [På]. Hvis du stiller inn [Nedre gr. f. bil.-fr.] på [På], kan det forekomme blackout avhengig av lukkerhastigheten.
- Den elektroniske lukkeren fungerer annerledes når det er montert en fatningsadapter på kameraet.