Visn. på lys skærm

stillbillede

Når du optager stillbilleder, kan du kontrollere kompositionen i søgeren/skærmen, selv om motivet er mørkt, som f.eks. når du optager nattehimlen. Du kan også bruge autofokus, mens du udfører [Visn. på lys skærm].

  1. MENU (Optagelse) → [Optagevisning][Visn. på lys skærm][Til].
  2. Gå til [Live View-lysstyrke] eller [AF-område] ved at trykke på højre side af kontrolhjulet, og vælg derefter den ønskede indstilling.

Detaljer om menupunkt

Til:
Anvender [Visn. på lys skærm]-funktionen.
Live View-lysstyrke: Indstiller lysstyrken på søgeren/skærmens live view for at gøre det lettere at kontrollere kompositionen, selv på mørke steder. ([Lys]/[Lysere])
AF-område: Indstiller det område, hvor autofokus fungerer, når du udfører [Visn. på lys skærm]. ([Hele området]/[Langdistance])
  • Ved optagelse af fjerne motiver som f.eks. landskaber kan indstilling af [AF-område] til [Langdistance] reducere den tid, det tager at opnå fokus.
  • Når [AF-område] er indstillet til [Langdistance], vil autofokusområdet og tiden til at opnå fokus variere afhængigt af det anvendte objektiv eller brændvidden.
Fra:
Anvender ikke [Visn. på lys skærm]-funktionen.

Tip!

  • Ikonerne for [Live View-lysstyrke] vises som følger.
    • Lys:
    • Lysere:
  • Hvis du tildeler [Visn. på lys skærm] til den brugertilpassede tast vha. [Spc.tast-/væl.ind.], kan du skifte [Visn. på lys skærm] mellem [Til] og [Fra], hver gang du trykker på den tildelte tast.
  • Når autofokus udføres under [Visn. på lys skærm], vises "Udfører AF…" på skærmen. Fortsæt med at foretage fokusbetjeninger, f.eks. ved at trykke udløserknappen halvvejs ned, indtil autofokus er færdig.
  • Når [AF-område] er indstillet til [Langdistance], vises autofokusens driftsområde og et skøn over den tid, det tager at opnå fokus, på skærmen. Hvis motivets lysstyrke ændres, kan den anslåede tid til at opnå fokus muligvis ændres.

Bemærk!

  • Under [Visn. på lys skærm] er [Live View-visning] automatisk låst til [Indstil.effekt fra], og indstillinger som f.eks. eksponeringskompensation vil ikke blive reflekteret i live view-visningen. Det anbefales, at du kun anvender [Visn. på lys skærm] i mørke omgivelser.
  • Hvis du i lyse omgivelser indstiller [Live View-lysstyrke] til [Lysere], kan billedet blive vist lysere end den passende lysstyrke.
  • Indstillingen for [Visn. på lys skærm] bevares, selv når kameraet slukkes.
  • Når [Visn. på lys skærm] er indstillet til [Til], ændres indstillingerne for følgende funktioner automatisk, eller funktionerne bliver utilgængelige.
    • Live View-visning
    • Anti-flicker-opt.
    • Variabel lukker
    • Skærm lav lysstyr.
    • Søger lav lysstyrke
    • Skærmvisn.kval.
    • Søgervisn.kval.
    • Touchudløser / Berøringsspor. / Berør funktionsikon for stillbilledoptagelse
  • [Visn. på lys skærm] er ikke til rådighed i følgende situationer:
    • Når [Fokustilstand] er indstillet til [Automatisk AF] eller [Kontinuerlig AF]

      *Når der er monteret en monteringsadapter, kan [Visn. på lys skærm] kun bruges sammen med [Manuel fokus].

    • Når optagetilstanden er indstillet til [Intelligent auto]
    • Når [Intervaloptagelse] er indstillet til [Til]
    • Mens [Ansigtsregist.] er i brug
    • Mens [Visning af resultat] er i brug
    • Når [Fremf.metode] er indstillet til [Fokusbracket]
    • Når [Billedfrek. f. søger] er indstillet til [Høj]
  • [Visn. på lys skærm] kan ikke skiftes til [Til] eller [Fra] under følgende forhold.
    • Mens [Auto. forstør. i MF] er i brug
    • Mens autofokus er aktiveret
    • Mens [Blændevisning] er i brug
    • Under streaming
    • Under for-optagelse
    • Under nedtællingen for selvudløseren
  • Afhængigt af optagemiljøet kan følgende situationer opstå, når [Visn. på lys skærm] udføres. Det er mere sandsynligt, at disse situationer opstår, når [Live View-lysstyrke] er indstillet til [Lysere], end når den er indstillet til [Lys].
    • Lukkerhastigheden bliver langsommere end normalt.
    • Skærmens opdateringshastighed bliver langsommere.
    • Eksponeringen ændres eller tager tid at ændre på grund af udvidelsen af det målte lysstyrkeområde.
    • Støj bliver mærkbar.
  • Når du udfører [Visn. på lys skærm], kan det tage lidt tid at opnå fokus i mørke omgivelser.
  • Hvis du indstiller [AF-område] til [Langdistance], vil kameraet ikke kunne fokusere på motiver uden for autofokusområdet.
  • Selv om [AF-område] er indstillet til [Langdistance], kan kameraet fokusere på et motiv i nærheden af den korteste side af autofokusområdet.
  • Den viste tid til at opnå fokus, når [AF-område] er indstillet til [Langdistance], er et skøn og kan afvige fra den faktiske tid til at opnå fokus.
  • Når der er monteret et objektiv med fokusområdebegrænser, udføres autofokusering inden for det område, hvor det autofokusområde, der er indstillet af objektivet, og det autofokusområde, der er indstillet i [AF-område] under [Visn. på lys skærm], overlapper hinanden. Hvis der ikke er noget overlappende område, vil autofokusering ikke være tilgængelig.
TP1002320647