Sådan spores et specificeret motiv (Realtime Tracking AF)
Du kan opretholde fokus på et motiv ved at specificere motivet ved hjælp af touch-funktionen eller ved at vælge en ansigtsregistreringsramme i kameraets kontrolpanel.
Når der er valgt et motiv, vises en hvid sporingsramme, og sporing starter.
Tip!
- Sporing sker over hele billedområdet, uanset fokusområdeindstillingen.
- Når [Shooting] > [Focus] > [Touch Function in MF] er indstillet til [Tracking AF] i webmenuen eller kameramenuen, er AF-sporing i realtid understøttet, selv når fokustilstand er MF-tilstand.
Følgende handlinger forekommer for sporingsmotivet, afhængigt af AF-funktionstilstanden ansigts-/øjeregistrering.
[Face/Eye Only AF] eller [Face/Eye Priority AF]: Sådan fokuseres og spores det specificerede motiv.
Hvis sporingsmålet er en person, og der registreres et ansigt/øje, fokuserer kameraet på det ansigt/øje.
Når der registreres et sporingsmål-ansigt/øje, gemmes sporingsmålansigtet. Når det er gemt, vises et
(ikon for gemt sporingsansigt).
Bemærk!
- Hvis sporings-AF startes under manuelt fokus, gemmes sporingsmålansigtet ikke.
[AF]: Brug til fokusering og sporing af et specifikt motiv. Ansigts/øje-registrering sker ikke, selv hvis sporingsmålet er en person.
Bemærk!
- Funktionen AF-sporing i realtid fungerer ikke, hvis objektivet er indstillet til manuel fokusering.
Sådan startes sporings-AF i realtid
Når et specifikt motiv specificeres som sporingsmålet, starter sporing af målet.
Sådan specificerer du ved hjælp af touchfunktionen
Skub [Touch Focus]-kontakten på
(Focus)-fanen i kameraets kontrolpanel til den højre position for at tænde den, tryk så på motivemnet for at spore i en af de følgende tilstande.
- Under manuelt fokus eller under push manuelt fokus, og når [Shooting] > [Focus] > [Touch Function in MF] er indstillet til [Tracking AF] i webmenuen eller kameramenuen
- Under autofokus eller under push autofokus (AF)
Sådan specificerer du valg af ansigtsregistreringsramme
Flyt ansigtsvælgermarkøren (orange understregning) til målmotivet for at spore ved hjælp af piletasterne i GUI-kontrolpanelet, og tryk på [Set]-knappen.
A: Ansigtsregistreringsrammer (grå)
B: Sporingsramme
C: Markør til valg af ansigt (orange)
Bemærk!
- Under manuelt fokus kan sporing ikke startes ved at vælge ansigtsregistreringsramme.
Tip!
- Du kan også ændre det mål, der skal spores, under sporings-AF i realtid.
Sådan stoppes sporings-AF i realtid
Tryk på
(AF-sporing i realtid stop)-knappen.
Tip!
- Sporings-AF i realtid vil stoppe i følgende tilfælde:
- Når kontakten [Auto Focus] eller betjeningen AUTO/MANUAL på objektivet skiftes
- Når fokustilstanden ændres
- Når AF assist er udført
- Når fokusområdeindstillingen eller handlingen ansigts/øje-registrering AF ændres
- Når der trykkes på en tildelelig knap, der er tildelt med [Push AF/MF]
- Når sporingsmålet ikke er inden for optagelsesskærmen, eller når motivet er uden for fokus i få sekunder.
- Når [PTZ AFR]-kontakten skiftes
- Når et sporingsansigt er gemt (når
(ikon for gemt sporingsansigt) vises), vil sporings-AF i realtid genoptages, når det gemte sporingsansigt kommer ind i billedområdet. Stop sporings-AF i realtid som beskrevet ovenfor for at rydde sporingsansigtet.

