Automaattisen seurannan kohteiden määrittäminen (manuaalisen seurannan käynnistystila)
Tässä tilassa määrität manuaalisesti seurattavan henkilön käynnistääksesi seurannan.
-
Tarkista, että ihmisen seurantatila on asetettu manuaalisen seurannan käynnistystilaan PTZ AFR -asetusnäytössä.
Lisätietoja seurannan käynnistystilasta on kohdassa ”PTZ automaattisen rajauksen alkuperäisten asetusten konfigurointi”.
Jos alustavia asetuksia ei ole konfiguroitu, laite toimii manuaalisen seurannan käynnistystilassa.
-
Kuvaa seurattava henkilö verkkosovelluksen rajauksen hallintapaneelissa käyttämällä kameraa.
Vihje
- Voit myös palauttaa esiasetusvalinnan asetuksen ja käyttää sen rajausta henkilön kuvaamiseen.
-
Aseta [PTZ AFR] -kytkin On-asentoon suorassa käyttönäkymässä.
[Pause] -painikkeen ympärillä oleva alue vilkkuu sinisenä.
-
Napauta seurattavaa henkilöä kameran kuvapaneelissa.
[Pause] -painikkeen ympärillä oleva alue on sininen.
Automaattisen seurannan aikana [Pause] -painike on käytössä.
Voit muuttaa seurattavaa henkilöä milloin tahansa automaattisen rajauksen aikana. Napauta henkilöä muuttaaksesi sen henkilön seurannan kohteeksi.
-
Paina [Pause] -painiketta keskeyttääksesi panorointi/kallistus/zoomaus-toiminnon automaattiseurannan vuoksi, vaaditulla tavalla.
[Pause] -painikkeen ympärillä oleva alue vilkkuu sinisenä.
- Jos painat [Pause] -painiketta automaattisen rajauksen aikana, panorointi/kallistus/zoomaus-toiminto keskeytetään automaattisen rajauksen vuoksi ja painike muuttuu [Resume] -painikkeeksi. Jatka automaattista rajausta painamalla [Resume] -painiketta.
- Jos käytät ohjainsauvaa/zoomauksen liukusäädintä tai palautat esiasetusvalinnan automaattisen rajauksen aikana, panorointi/kallistus/zoomaus-toiminto keskeytetään automaattisen rajauksen vuoksi ja painike muuttuu [Resume] -painikkeeksi. Jatka painamalla [Resume] -painiketta.
- Voit jatkaa myös napauttamalla seurattavaa henkilöä sen sijaan, että käyttäisit [Resume] -painiketta.
-
Paina suoran käyttönäytön ohjauspaneelin
(AFR-asettelun säätö) -välilehteä nähdäksesi AFR-asettelun säätöpaneelin. -
Säädä henkilön koko ja asettelun sijainti AFR-asettelun säätöpaneelissa.
A: Ihmisvartalon koon liukusäädin
B: Asettelun säätöpaneeli
Säädä kuvassa olevan henkilön koko ja sijainti.
- Aseta henkilön koko kuvassa käyttämällä ihmisvartalon koon liukusäädintä.
- Aseta henkilön sijainti kuvassa käyttämällä asettelun säätöpaneelia. Määritä asettelu vetämällä valkoista asettelukehystä.
Huomautus
- Jos valkoinen asettelukehys menee ympäröivän harmaan alueen päälle, vastakkaiseen suuntaan liikkuvat ihmiset katoavat helposti. Säädä asettelukehys niin, että henkilö ei mene harmaalle alueelle.
- Jos asettelet kuvasi niin, että ihminen on suuressa koossa, nopeasti liikkuvat ihmiset katoavat helposti. Tässä tapauksessa tee ihmisestä pienempi, jotta ympärillä on tilaa liikkua.
Vihje
- Automaattitarkennuksen asetus on suositeltavaa, ellei sinulla ole tiettyjä mieltymyksiä. Seurannan suorituskyky vähenee, jos henkilö on rajauksen ulkopuolella.
-
(Käynnistä uudelleen) -painike on pois käytöstä manuaalisen seurannan käynnistystilassa.

