Spela in RAW-video
Du kan spela in med RAW-videons signalutgång från enhetens SDI OUT-kontakt till en kompatibel extern inspelare.
RAW-bildformat som stöds visas nedan.
| Systemfrekvens | [Codec] | [RAW Output Format] |
|---|---|---|
| 59.94 / 50 / 29.97 / 25 / 23.98 | RAW | 4096×2160 |
| RAW | 3840×2160 | |
| RAW & XAVC-I | 4096×2160 | |
| RAW & XAVC-I | 3840×2160 | |
| 24 | RAW | 4096×2160 |
| RAW & XAVC-I | 4096×2160 |
-
Anslut en extern RAW-inspelningsenhet till enhetens SDI OUT-kontakt.
-
Ställ in [Project] > [Base Setting] > [Shooting Mode] till [Cine EI], [Cine EI Quick], eller [Flexible ISO] i web- eller kameramenyn.
-
Ställ in bildvinkeln (endast FF) med hjälp av [Project] > [Rec Format] > [Imager Scan Mode] i web- eller kameramenyn.
-
Ställ in [Project] > [Rec Format] > [Codec] till [RAW] i web- eller kameramenyn.
Genom att välja [RAW & XAVC-I] kommer videon spelas in simultant till en extern RAW-inspelare och videon till videokamerans minneskort.
-
Ställ in upplösningen med hjälp av [Project] > [Rec Format] > [RAW Output Format] i web- eller kameramenyn.
-
Kontrollera att den externa inspelaren startas och tryck på knappen START/STOP för inspelning på skärmen för livedrift.
Statusen för RAW-videoinspelning indikeras av en ikon i kamerans bildruta.
OBS!
- Inspelningens kontrollsignal går ut från enhetens SDI OUT-kontakt, men det är inte möjligt att erhålla statusen för den externa inspelaren. Därmed kan enhetens indikera att RAW-videoinspelning pågår när den externa inspelaren faktiskt inte spelar in. Kontrollera indikatorn på den externa inspelaren för att erhålla korrekt användningsstatus.
OBS!
- När inspelningen påbörjas på en extern inspelare är det möjligt att videoklipp inte spelas in korrekt om inte knappen START/STOP för inspelning på skärmen för livedrift används.

