Specificera motiven för automatisk spårning (manuellt startläge för spårning)
I det här läget anger du manuellt den person du vill spåra för att starta spårningen.
-
Kontrollera att startläget för människospårning är inställt på manuellt startläge för spårning på PTZ AFR-inställningsskärmen.
För information om startläget för spårning, se ”Konfigurera inledande inställningar för PTZ-autoinramning”.
Om de inledande inställningarna inte har konfigurerats arbetar enheten i manuellt startläge för spårning.
-
Fånga den person du vill spåra i Web Apps kontrollpanel för bildinramning med kameran.
Tips
- Du kan också återkalla en förinställd positionsinställning och använda den inramningen för att filma en person.
-
Ställ in brytaren [PTZ AFR] till läget on på skärmen för livedrift.
Området omkring knappen [Pause] blinkar blå.
-
Tryck på en person som du vill spåra i kamerans bildruta.
Området omkring knappen [Pause] tänds blå.
Under autospårning är knappen [Pause] aktiverad.
Du kan ändra vilken person som ska spåras när som helst under autoinramning. Tryck på personen du vill spåra för att byta spårningsmål till den personen.
-
Tryck på knappen [Pause] för att pausa pan/tilt/zoomdrift på grund av autospårning, efter behov.
Området omkring knappen [Pause] blinkar blå.
- Om du trycker på knappen [Pause] under autoinramning pausas pan/tilt/zoom-drift på grund av autospårning, och knappen ändras till en [Resume]-knapp. För att återuppta autoinramning, tryck på knappen [Resume].
- Om du använder joystick/zoomreglaget eller återkallar en förinställningsposition under autoinramning pausas pan/tilt/zoom-drift på grund av autospårning, och knappen ändras till en [Resume]-knapp. För att återuppta, tryck på knappen [Resume].
- Du kan också trycka på en person som du vill spåra för att återuppta, istället för att använda knappen [Resume].
-
Tryck på fliken
(AFR-kompositionsjustering) på kontrollpanelen på liveskärmen för att visa panelen för AFR-kompositionsjustering. -
Justera storleken på personen och kompositionspositionen i panelen för AFR-kompositionsjustering.
A: Skjutreglage för mänsklig kroppsstorlek
B: Panel för kompositionsjustering
Justera storleken och positionen för personen i bilden.
- Ställ in storleken på personen i bilden med hjälp av skjutreglaget för mänsklig kroppsstorlek.
- Ställ in personens position i bilden med hjälp av kompositionsjusteringspanelen. Ange kompositionen genom att dra i den vita kompositionsramen.
OBS!
- Om den vita kompositionsramen överlappar den omgivande grå zonen är det lätt att förlora personer som rör sig i motsatt riktning. I princip justerar du kompositionsramen så att personen inte hamnar i det grå området.
- Om du komponerar din bild så att personen är stor blir det lätt att tappa bort personer om de rör sig snabbt. Gör i så fall personen mindre och placera den så att det finns tillräckligt med utrymme för den att röra sig.
Tips
- Om du inte har någon särskild preferens rekommenderar vi att du ställer in autofokus. Spårningsprestandan försämras om personen är ur fokus.
- I manuellt startläge för spårning är knappen
(Starta om) inaktiverad.

