ISO (imagine statică/film)

Sensibilitatea la lumină este exprimată de numărul ISO (indicele de expunere recomandat). Cu cât numărul este mai mare, cu atât mai mare este şi sensibilitatea.
- ISO pe rotița de control → selectați setarea dorită.
- Puteți selecta și MENU →
(Exposure/Color) → [Exposure] → [
ISO].
- Puteţi schimba valoarea cu 1/3 treaptă EV prin rotirea rotiţei de control. Puteţi schimba valoarea cu 1 treaptă EV prin rotirea selectorului de control.
- Puteți selecta și MENU →
Detaliile elementelor din meniu
- ISO AUTO:
- Setează sensibilitatea ISO automat.
- ISO 50 – ISO 102400:
- Setează sensibilitatea ISO manual. Selectând un număr mai mare, se măreşte sensibilitatea ISO.
Sugestie
- Puteţi modifica intervalul sensibilităţii ISO care este setat automat în modul [ISO AUTO]. Selectați [ISO AUTO] și apăsați săgeata din dreapta de pe rotița de control și setați valorile dorite pentru [ISO AUTO Maximum] și [ISO AUTO Minimum].
- Cu cât valoarea ISO este mai mare, cu atât mai vizibil va fi zgomotul în imagine.
- Setările ISO disponibile vor diferi după caz, dacă fotografiaţi imagini statice, înregistraţi filme sau înregistraţi filme cu încetinitorul/cu mişcare rapidă.
- Dacă se înregistrează filme, sunt disponibile valori ISO între 100 și 32000*. Dacă valoarea ISO este setată la o valoare mai mare decât 32000*, setarea este comutată automat la 32000*. După ce finalizaţi filmarea, valoarea ISO revine la setarea originală.
*Când [
SteadyShot] este setat la [Dynamic active], limita ISO superioară este ISO6400. - Dacă se înregistrează filme, sunt disponibile valori ISO între 100 și 32000*. Dacă valoarea ISO setată este mai mică decât 100, setarea este comutată automat la 100. După ce finalizaţi filmarea, valoarea ISO revine la setarea originală.
*Când [
SteadyShot] este setat la [Dynamic active], limita ISO superioară este ISO6400. - Intervalul disponibil pentru sensibilitatea ISO variază în funcţie de setarea pentru [Gamma] din [
Picture Profile].
Notă
- [
ISO] este setat la [ISO AUTO] în următoarele moduri de înregistrare:- [Automat inteligent]
- [Selectare scenă]
- Dacă sensibilitatea ISO este mai mică decât ISO 100, este posibil ca intervalul de luminozitate la înregistrarea subiecţilor (interval dinamic) să scadă.
- Când selectați [ISO AUTO] cu modul de înregistrare setat la [P], [A], [S] sau [M], sensibilitatea ISO va fi reglată automat în intervalul stabilit.
- Dacă orientaţi camera la o sursă de lumină extrem de puternică în timp ce înregistraţi imagini cu o sensibilitate ISO redusă, zonele evidenţiate din imagini pot fi înregistrate ca zone negre.
TP1001776540