Hantera/redigera videoklipp med en dator
Du kan importera videoklipp till din dator, hantera dem på datorn och redigera dem i ett icke-linjärt redigeringssystem med hjälp av en kortläsare (säljs separat) eller enhetens masslagringsläge.
Använda en kortläsare (säljs separat)
Anslut en CFexpress Type A-kortläsare eller SD-kortläsaren till en dator med en USB-kabel och för in ett minneskort i kortläsarens öppning. Minneskort känns igen som en extern drivenhet på datorn. På datorer som stöds kan du importera videoklipp snabbare än med enhetens masslagringsläge.
Använda masslagringsläge
Anslut enheten och datorn med masslagringsläge. Ett minneskort som förs in i öppning A eller B på enheten känns igen som en extern drivenhet på datorn.
- Anslut USB Type C-kontakten (USB PORT 1) till datorn med en USB-kabel.
-
Slå på enheten.
När [Tekniska] – [USB] – [USB-ansl.läge (PORT1)] är inställda på [Av] i den fullständiga menyn visas skärmen för val av USB-funktion som ska aktiveras. Välj [Masslagring (MSC)] i rullgardinslistan.
OBS!
- När [Tekniska] – [USB] – [USB-ansl.läge (PORT1)] och [USB-ansl.läge (PORT2)] är inställt på något annat än [Av] i den fullständiga menyn kan masslagringsläget inte användas. Ställ in på [Av].
- USB-anslutningens bekräftelsemeddelande visas inte medan något annat meddelande visas, till exempel när ett minneskort formateras eller återställs. Bekräftelsemeddelandet visas när formatering eller återställning avslutas. Bekräftelsemeddelandet om USB-anslutning visas inte heller när skärmen med videoklippets egenskaper visas. Meddelandet visas när åtgärden är slutförd eller när du återgår till skärmen med videoklippslistan.
- Vrid multi-funktionsratten för att välja [Utför].
-
I Windows ska du kontrollera att kortet läggs till som en borttagbar disk i fönstret ”Min dator”.
På Mac ska du kontrollera att en mapp kallad ”NO NAME” eller ”Untitled” (redigeringsbar) skapas på skrivbordet.
OBS!
-
Utför inte någon av följande åtgärder om åtkomstlampan lyser rött.
- Stänga av enheten
- Koppla bort strömsladden
- Ta bort minneskortet
- Koppla bort USB-kabeln
- Det garanteras inte att detta går att använda på alla datorer.
Använda icke-linjära redigeringssystem
I ett icke-linjärt redigeringssystem krävs det ett redigeringsprogram (säljs separat) som stöder de format som enheten spelar in.
Använd särskild programvara för att i förhand spara videoklippen som du vill redigera på datorns HDD.