Funktionen Gamma Display Assist
I Custom-optagelsestilstand, når [Projekt] – [Basisindstilling] – [Målvisning] er indstillet til [HDR(HLG)] i den fulde menu, kan du indstille [Monitorering] – [Gammavisningshjælp] – [Indstilling] til [Til]-statusskærmen for at få vist en assisteret visning på optagelsesskærmen, som gør optagelse i HDR nemmere.
Søgervisning, når [Monitorering] – [Søgerindstilling] – [Søgerbillede i HDR] er indstillet til [HDR] i den fulde menu
Når [Projekt] – [HDR-indstilling] – [LCD/Søger-SDR-forhånds.] er indstillet til [Fra] i den fulde menu, vil søgervisningen vise HDR-videosignalet, når du optager i HDR.
Når [Projekt] – [HDR-indstilling] – [LCD/Søger-SDR-forhånds.] er indstillet til [Til] i den fulde menu, er visningen den samme som LCD-skærmen nedenfor.
Søgervisning, når [Monitorering] – [Søgerindstilling] – [Søgerbillede i HDR] er indstillet til [SDR(som LCD)] i den fulde menu
Visningen er den samme som LCD-skærmen nedenfor.
Sådan vælges LCD-skærm-/søgervisningen, når funktionen gamma-visningshjælp er aktiveret
Der er to visningsmetoder, der understøttes til visning af HDR-billeder på LCD-skærmen/søgeren, når funktionen gamma-visningshjælp er aktiveret.
Sådan vises HDR med bevaret kontrast mellem områder med lav luminans og områder med høj luminans
Billeder kan vise spå LCD-skærmen/søgeren uden at forårsage crushed blacks eller udblæste markeringer ved at drage fordel af den ekspressive kraft ved HDR, eller endda ved optagelse med lys eller mørk eksponering. Kontrasten er dog en anelse reduceret.
For at bruge denne visningsmetode skal du indstille [Projekt] – [HDR-indstilling] – [LCD/Søger-SDR-forhånds.] til [Fra] i den fulde menu.
Sådan vises SDR ved hjælp af nem konvertering fra HDR til SDR
Denne metode lader dig betjene kameraet med den samme fornemmelse som traditionel SDR.
Du kan justere HDR-billedets lysklarhed ved at indstille forskellen i forstærkning mellem HDR og SDR ved hjælp af [SDR-forstærkning].
Konfigurer ved hjælp af følgende procedure for at bruge denne visningsmetode.
- Indstil [Projekt] – [HDR-indstilling] – [LCD/Søger-SDR-forhånds.] til [Til] i den fulde menu.
- Juster SDR-forstærkningsværdien for HDR-tilstand ved hjælp af [Projekt] – [HDR-indstilling] – [SDR-forstærkning] i den fulde menu.
Tip!
- Ved konvertering fra et HDR-billede til SDR ved hjælp af SR Live Metadata efter optagelse anvendes [SDR-forstærkning] til konverteringen, så visningen af SDR-billedet har samme eksponering, som blev set i søgeren på tidspunktet for optagelsen.
| [Målvisning] | [Søgerbillede i HDR] | [LCD/Søger-SDR-forhånds.] | [Gammavisningshjælp] | Videoindikator | |
|---|---|---|---|---|---|
| LCD | VF | ||||
| [SDR(BT.709)] | – | – | – | SDR-video | |
| [HDR(HLG)] | [HDR] | [Fra] | [Fra] | Video af HDR-signal vises som det er på en SDR-skærm | HDR-video |
| [Til] | HDR-videoer, der bevarer kontrast i områder både med lav luminans såvel som områder med høj luminans | ||||
| [Til] | [Fra] | Video af HDR-signal vises som det er på en SDR-skærm | Video konverteret fra HDR til SDR ved brug af simpel konvertering | ||
| [Til] | Video konverteret fra HDR til SDR ved brug af simpel konvertering | ||||
| [SDR(som LCD)] | [Fra] | [Fra] | Video af HDR-signal vises som det er på en SDR-skærm | ||
| [Til] | HDR-videoer, der bevarer kontrast i områder både med lav luminans såvel som områder med høj luminans | ||||
| [Til] | [Fra] | Video af HDR-signal vises som det er på en SDR-skærm | |||
| [Til] | Video konverteret fra HDR til SDR ved brug af simpel konvertering | ||||