Podržani kodeci

Kodek je algoritam za kodiranje zvuka koji se koristi prilikom prenosa zvuka putem Bluetooth veze.

Slušalice sa mikrofonom podržavaju sledeća 3 kodeka za reprodukciju muzike putem A2DP veze: SBC, AAC i LDAC.

  • SBC

    Ovo je skraćenica za Subband Codec.

    SBC je standardna tehnologija kodiranja zvuka koja se koristi na Bluetooth uređajima.

    Svi Bluetooth uređaji podržavaju SBC.

  • AAC

    Ovo je skraćenica za Advanced Audio Coding.

    AAC se uglavnom koristi u Apple proizvodima kao što su iPhone uređaji koji mogu da pruže bolji kvalitet zvuka nego kod primene SBC tehnologije.

  • LDAC

    LDAC je tehnologija za kodiranje zvuka koju je razvila kompanija Sony i koja omogućava prenos audio sadržaja visoke rezolucije („Hi-Res“), čak i preko Bluetooth veze. Za razliku od drugih Bluetooth kompatibilnih tehnologija kodiranja, kao što je, SBC, ona funkcioniše bez smanjivanja uzorkovanja High-Resolution Audio sadržaja (*).

    Omogućava prenos oko 3 puta više podataka (**) od ostalih tehnologija preko Bluetooth bežične mreže uz neviđen kvalitet zvuka, koristeći efikasno kodiranje i optimizovano pakovanje podataka.

*isključujući sadržaj DSD formata.

**u poređenju sa SBC kada je izabrana brzina prenosa od 990 kb/s (96/48 kHz) ili 909 kb/s (88,2/44,1 kHz).


Kada se muzika sa povezanog uređaja prenosi jednim od navedenih kodeka, slušalice sa mikrofonom se automatski prebacuju na taj kodek i reprodukuju muziku tim kodekom.

Kada želite da reprodukujete muziku tehnologijom LDAC, podesite režim kvaliteta zvuka na „Prioritet je kvalitet zvuka“ koristeći aplikaciju „Sony | Headphones Connect“. U režimu „Prioritet je stabilnost veze“ (fabričko podešavanje), muzika se ne može reprodukovati tehnologijom LDAC.

Ako povezani uređaj podržava kodek boljeg kvaliteta zvuka od SBC tehnologije, možda ćete prethodno morati da podesite uređaj da biste uživali u muzici sa željenog kodeka sa liste kodeka koji su podržani.

U vezi podešavanja kodeka pogledajte uputstvo za korišćenje koje je isporučeno uz uređaj.