Leikkeiden hallinta/muokkaaminen tietokoneella
Voit tuoda leikkeitä tietokoneelle, hallita niitä tietokoneella ja muokata niitä ei-lineaarisella editointijärjestelmällä käyttämällä kortinlukijaa (lisävaruste) tai laitteen massamuistitilaa.
Kortinlukijan käyttäminen (lisävaruste)
Liitä CFexpress Type A -kortinlukija tai SD-kortinlukija tietokoneeseen USB-kaapelilla ja aseta muistikortti kortinlukijan aukkoon. Järjestelmä tunnistaa muistikortin tietokoneen lisäasemana. Tuetuilla tietokoneilla voit tuoda leikkeitä nopeammin käyttämällä laitteen massamuistitilaa.
Massamuistitilan käyttäminen
Yhdistä laite ja tietokone käyttäen massamuistitilaa. Laitteen korttipaikkaan A tai B asetettu muistikortti tunnistetaan tietokoneen lisäasemaksi.
- Liitä USB-C-liitin tai tietokoneeseen USB-kaapelilla.
-
Kytke laitteen virta.
Kun sekä [USB Tethering] että [USB Stream] on asetettu arvoon [Off], näyttö, jossa valitaan käyttöön otettava USB-toiminto, ilmestyy. Valitse [Mass Storage (MSC)] pudotusvalikkoluettelokentästä.
Huomautus
- Kun [USB] – [Setting] on asetettu arvoon [USB Tethering] tai [USB Stream] [Network] -tilanäytössä, massamuistitilaa ei voi käyttää. Määritä kohdan [Setting] asetukseksi [Off].
- USB-yhteyden vahvistusviestiä ei näytetä, jos näkyvissä on toinen viesti esimerkiksi muistikortin alustamisen tai palauttamisen yhteydessä. Vahvistusviesti näytetään, kun formatoiminen tai palauttaminen päättyy. USB-yhteyden vahvistusviestiä ei näytetä myöskään silloin, kun leikkeen ominaisuuksien näyttö on näkyvissä. Viesti näytetään, kun meneillään oleva toiminto päättyy tai kun palaat pikkukuvanäyttöön.
- Valitse [Execute] kääntämällä monitoimisäädintä.
-
Tarkista Windows-koneessa, että kortti on lisätty siirrettävänä levynä ”Oma tietokone” -ikkunaan.
Tarkista Mac-koneessa, että työpöydälle on luotu kansio nimeltä ”NO NAME” tai ”Untitled” (muokattava).
Huomautus
-
Älä tee seuraavia toimenpiteitä, jos käytön ilmaisin palaa punaisena.
- Laitteen virran katkaiseminen
- Virtajohdon irrottaminen
- Muistikortin poistaminen
- USB-kaapelin irrottaminen
- Toimintaa ei voida taata kaikilla tietokoneilla.
Ei-lineaarisen editointijärjestelmän käyttäminen
Ei-lineaarisessa editointijärjestelmässä tarvitaan editointiohjelmisto (lisävaruste), joka tukee laitteen tallentamia muotoja.
Tallenna tietokoneella editoitavat leikkeet ennalta tietokoneen kiintolevylle siihen tarkoitetulla sovellusohjelmistolla.