Videon tallentaminen jaksottaisesti (Interval Rec)
Interval Rec -toiminnolla voit kuvata videoita säännöllisin väliajoin laitteen sisäiseen muistiin. Toiminto on tehokas keino kuvata hitaasti liikkuvia kohteita. Kun aloitat tallentamisen, laite tallentaa automaattisesti määrätyn määrän kuvia ([Number of Frames]) määrätyin väliajoin ([Interval Time]).
A: Kuvauksen aikaväli ([Interval Time])
B: Tallennettujen kuvien lukumäärä kuvauskertaa kohden ([Number of Frames])
Interval Rec on käytössä, HVL-LBPC-videovalo (lisävaruste) syttyy automaattisesti ennen tallennuksen alkamista, joten voit tallentaa kuvaa vakaassa valaistuksessa ja värilämpötilassa (esivalaistustoiminto).
Huomautus
- Kerrallaan voidaan käyttää vain yhtä erikoistallennustoimintoa, kuten Interval Rec -tallennusta.
- Jos jokin toimen erikoistallennustila otetaan käyttöön, kun Interval Rec on käytössä, Interval Rec poistuu automaattisesti käytöstä.
- Interval Rec -tila poistuu automaattisesti käytöstä, kun muutetaan järjestelmäasetuksia, kuten videomuotoa.
- Interval Rec -asetuksia ei voida muuttaa tallennuksen tai toiston aikana eikä pikkukuvanäytön näkyessä.
Interval Rec -toiminnon määrittäminen
Määritä [Rec Function] arvoon [Interval Rec] [Project] -tilanäytössä ja määritä [Number of Frames] ja [Interval Time].
Jos käytät HVL-LBPC-videovaloa (lisävaruste), määritä aikaväli, kuinka paljon ennen tallentamisen aloitusta videovalo kytketään päälle käyttämällä asetusta [Project] – [Interval Rec] – [Pre-Lighting] koko valikossa.
Vihje
- [Number of Frames] ja [Interval Time] voidaan myös määrittää koko valikon kohdassa [Project] – [Interval Rec].
Huomautus
- Jos haluat kytkeä videovalon päälle ennen tallennuksen aloittamista, siirrä videovalon kytkin asentoon AUTO. Videovalo syttyy ja sammuu automaattisesti koko valikon [Technical] – [Video Light Set] -asetuksen mukaisesti.
- Jos asetat videovalon kytkimen ON-asentoon, videovalo palaa aina (videovalo ei syty/sammu automaattisesti).
- Jos videovalo määritetään siten, että se sammuu 5 sekunniksi tai sitä lyhyemmäksi ajaksi, videovalo ei sammu.
Kun laite on sammutettu, Interval Rec -tila on peruutettu, mutta [Number of Frames], [Interval Time], ja [Pre-Lighting] -asetukset säilyvät. Niitä ei tarvitse määrittää uudelleen seuraavalla kerralla, kun kuvaat Interval Rec -tilassa.
Kuvaaminen Interval Rec -tilassa
Aloita tallennus painamalla tallennuksen START/STOP-painiketta. ”Int
Rec” ja ”Int
Stby” näkyvät vuorotellen etsimessä.
Jos käytät esivalaistustoimintoa, videovalo syttyy ennen kuin tallentaminen alkaa.
Kuvaamisen lopettaminen
Lopeta tallentaminen.
Kun kuvaaminen päättyy, siihen mennessä muistiin tallennettu videodata tallentuu tietovälineeseen.
Interval Rec -tilasta poistuminen
Tee jokin seuraavista.
- Aseta virtakytkin Off-asentoon.
- Määritä valmiustilassa [Rec Function] muuhun asetukseen kuin [Interval Rec] tilanäytön kohdassa [Project].
Lisäksi Interval Rec -tila poistuu automaattisesti käytöstä, kun laite käynnistetään uudelleen.
Rajoitukset tallentamisen aikana
- Ääntä ei tallenneta.
- Tallennuksen tarkasteleminen (Rec Review) ei ole mahdollista.
Jos laite sammutetaan
- Jos laitteen virtakytkin siirretään Off-asentoon, tietoväline on käytössä useita sekunteja muistiin siihen mennessä tallennettujen kuvien tallentamista varten, ja sitten virta sammuu automaattisesti.
- Jos virta katkeaa siksi, että akku on irrotettu, virtajohto on irrotettu tai virta on sammutettu verkkovirtalaitteesta, siihen mennessä kuvattu video- ja äänidata voi hävitä (enintään 10 sekuntia). Akun vaihtamisessa on oltava huolellinen.