Peruskuvaaminen

Peruskuvaaminen tapahtuu seuraavan menettelyn mukaisesti.

  1. Kiinnitä tarvittavat laitteet ja tarkista, että laite saa virtaa.
  2. Aseta tarvittavat muistikortit.

    Jos sekä korttipaikkaan A että paikkaan B on asetettu muistikortti, laite vaihtaa automaattisesti toiseen korttiin, kun ensimmäisen jäljellä oleva kapasiteetti saavuttaa nollan.

  3. Siirrä virtakytkin On-asentoon.

    Virran merkkivalo syttyy, ja LCD-näyttöön tai etsimeen tulee kuvausnäyttö.

  4. Paina laitteen yläosan tallennuksen START/STOP-painiketta.

    Tallennuksen merkkivalo syttyy ja tallentaminen alkaa.

  5. Lopeta tallentaminen painamalla tallennuksen START/STOP-painiketta uudelleen.

    Tallentaminen päättyy ja laite siirtyy [Stby]-tilaan (tallentamisen valmiustila).

Huomautus

  • Jos tallennuksen START/STOP-painiketta painetaan muutaman sekunnin kuluessa laitteen käynnistyksestä, tallennuksen merkkivalo syttyy merkkinä siitä, että laite on tallennustilassa, mutta tallentaminen muistikortille ei välttämättä ala vielä muutamaan sekuntiin valitusta tallennusmuodosta riippuen.

Jatkuva kuvaus muistikorttien vaihtamisen aikana

Kun sekä korttipaikkaan A että paikkaan B on asetettu muistikortti, tallennus vaihtuu toiselle kortille automaattisesti juuri ennen kuin ensimmäisen jäljellä oleva kapasiteetti saavuttaa nollan (vuorotallennus).

Voit jatkaa tallentamista keskeytyksettä muistikorttien vaihdon aikana vaihtamalla täyttyneen muistikortin uuteen.

Vihje

  • Tallennuksen aikana voit painaa ohjelmoitavaa painiketta, johon [Paikan valinta] on ohjelmoitu, ja vaihtaa manuaalisesti tallennuskohdetta toiseen muistikorttiin.

Huomautus

  • Älä poista muistikorttia silloin kun siihen juuri tallennetaan.
  • Kun tallennettavan muistikortin jäljellä oleva kapasiteetti on alle yksi minuutti ja toiseen korttipaikkaan on asetettu tallennuskelpoinen muistikortti, näkyviin tulee viesti. Viesti häviää sen jälkeen, kun käytettävä kortti on vaihtunut.
  • Tallennus ei ehkä jatku, jos tallentaminen alkaa silloin kun muistikortin jäljellä oleva kapasiteetti on alle yksi minuutti. Jotta tallennus onnistuisi, tarkista ennen tallennuksen aloittamista, että muistikortin jäljellä oleva kapasiteetti on enemmän kuin yksi minuutti.
  • Laitteen vuorotallennustoiminnolla luotua videota ei voida toistaa katkottomasti laitteessa.
  • Yhdistä laitteen vuorotallennustoiminnolla luotu video Catalyst Browse -ohjelmistolla. Tarkista Catalyst Browse -käyttöympäristö ennen käyttöä.
  • Kun käytät vuorotallennustoimintoa SD-korteilla, käytä samantyyppisiä SD-kortteja.

Tietoa leikkeistä

Leikkeet

Kun lopetat tallentamisen, video, ääni ja niihin liittyvät tiedot tallennuksen alusta loppuun saakka tallennetaan yhdeksi ”leikkeeksi” muistikortille.

Leikkeiden nimet

Jokainen laitteen tallentama leike nimetään koko valikon kohdassa [TC/muisti] – [Videol. nimen muoto] määritetyn muodon mukaisesti.

Leikkeen tallennuksen enimmäiskesto

48kHz:n XAVC S -äänitallennusmuodossa maksimiaika on 13 tuntia, jonka jälkeen tallennus päättyy automaattisesti. 96kHz:n XAVC S -äänitallennusmuodossa maksimiaika on 12 tuntia, jonka jälkeen tallennus päättyy automaattisesti. X-OCN-muodossa maksimiaika on 24 tuntia, jonka jälkeen tallennus päättyy automaattisesti.

Äänen tarkkaileminen

Voit tarkkailla tallennettavaa ääntä kuulokkeilla.

Liittämällä kuulokkeet kuulokeliittimeen voit tarkkailla tallennettavaa ääntä. Voit tarkkailla toistettavaa ääntä käyttämällä sisäistä kaiutinta tai kuulokkeita.

Valitse tarkkailtava kanava valikon kohdassa [Ääni] – [Valvonta-CH] tai koko valikon kohdassa [Ääni] – [Äänilähtö] – [Valvonta-CH].

[Kuuloke live/käsitelty] -asetus

Määritä koko valikon kohdan [Ääni] – [Äänilähtö] – [Kuuloke live/käsitelty] asetukseksi [Live], jos haluat lähettää ääntä ilman viivettä. Valitse tämä äänen tarkkailuun, jos olet huolissasi äänen viiveestä.

Valitse asetukseksi [Käsitelty], jos haluat tarkistaa melunvähennyksen ja zoomausäänen suodatustoiminnon vaikutukset, kun tarkkailet ääntä kuvauksen aikana. Ääni ja video synkronoidaan lähtöä varten.

Vihje

  • Laite tukee näytönlukijaa/valikonlukijaa.

Aikatiedot

Aikakoodin asettaminen

Määritä tallennettava aikakoodi koko valikon kohdassa [TC/muisti] – [Aikakoodi].

Käyttäjän bittien asettaminen

Voit lisätä leikkeeseen käyttäjän bitteinä 8 merkkiä pitkän heksadesimaalinumeron. Voit asettaa käyttäjän biteiksi myös nykyisen kellonajan. Tämän voi määrittää kohdassa [TC/muisti] – [Käyttäjäbitti].

Aikatietojen näyttäminen

Määritä näytettävä aikakoodi koko valikon kohdassa [TC/muisti] – [TC-näyttö] – [Aikatietojen näyttö].

Kun painat ohjelmoitavaa painiketta, johon [Kesto/aikak./käyt.bitti] on ohjelmoitu, näytöllä näkyvät vuorotellen aikakoodi, käyttäjän bitit ja kulunut aika.

Tallennuksen tarkasteleminen

Voit tarkistaa viimeksi tallennetun leikkeen näytöltä tallennuksen tarkastelutilassa.

Huomautus

  • Tallennuksen tarkastelua ei tueta, jos videomuotoa on muutettu leikkeen tallentamisen jälkeen.

Tallennuksen tarkastelun menetelmä

Ohjelmoi [Kuvauksen tarkistus] ennalta johonkin ohjelmoitavaan painikkeeseen.

Kun tallentaminen on päättynyt, paina ohjelmoitavaa painiketta, johon [Kuvauksen tarkistus] on ohjelmoitu. Viimeisimpänä tallennetun leikkeen toistaminen alkaa.

Leike toistetaan loppuun saakka, tallennuksen tarkastelu päättyy ja laite palaa [Stby]-tilaan (tallennuksen valmiustila).

Tallennuksen tarkastelun lopettaminen

Paina ohjelmoitavaa painiketta, johon [Kuvauksen tarkistus] on ohjelmoitu, tai paina BACK-painiketta.

Tallennuksen tarkastelun asetukset

Voit määrittää toistamisen alkamiskohdaksi jonkin seuraavista koko valikon asetuksella [Tekninen] – [Kuvauksen tarkistus].

  • Leikkeen viimeiset 3 sekuntia
  • Leikkeen viimeiset 10 sekuntia
  • Leikkeen alku

Vihje

  • Jos haluat tarkastella tiettyä leikettä sen jälkeen, kun olet tallentanut useita leikkeitä, avaa leikeluettelonäyttö painamalla CLIPS-painiketta ja valitse leike, jonka toisto aloitetaan.
  • Voit myös ohjelmoida [Kuvauksen tarkistus] -asetuksen käyttäjäasetuksiin [User 1] – [User 6] käyttäjätoimintonäytössä.
TP1002216563