Forbindelse til "Monitor & Control"

Slut til enheden til en mobilenhed, og brug derefter mobilenheden til at overvåge billedet på enheden ved hjælp af "Monitor & Control".

Tilslutningsmetode
Wi-Fi-forbindelse ved hjælp af Bluetooth-parring/Bluetooth-parring (Wi-Fi)
Wi-Fi-forbindelse med kamera som en AP1) (Wi-Fi Direct-forbindelse)/Wi-Fi
Wi-Fi-forbindelse med trådløs LAN-router som en AP1)/Wi-Fi
Kabelbaseret LAN-forbindelse via en router/kabelbaseret LAN
Wi-Fi-forankring2) med mobilenhed som en AP1)/forankring (Wi-Fi)
USB-forankring2) med mobilenhed som en AP1)/forankring (USB)

1)Adgangspunkt (AP): Enhed, der leverer et SSID til Wi-Fi-forbindelser

2)Forankring (internetdeling): En funktion, der giver dig mulighed for at oprette forbindelse til internettet via mobilnetværksdatakommunikation ved hjælp af SIM-kortet på en mobilenhed

 

For detaljer om, hvordan du opretter forbindelse til enheden med en mobilenhed, og hvordan du betjener "Monitor & Control"-applikationen, henvises der til vejledningen til hjælp til "Monitor & Control".

 

Du kan kontrollere driftsstatus i kolonnen [Status] på statusskærmbilledet [Network].

Følgende tabel beskriver statusvisningen, når enheden er indstillet til AP-tilstand. Se relaterede emner for information om andre tilfælde.

Statusvisning Mulig årsag Løsning
[Non Active] (Skift af status i gang) Arbejder. Vent et øjeblik.
(SSID-navn) Venter på forbindelse fra mobilenhed. Tryk på SSID-navnet for at få vist enhedens SSID og adgangskode. Indstil den trådløse LAN-funktion på mobilenheden.
[Connected] Flere enheder kan ikke tilsluttes samtidigt. Flere enheder kan ikke tilsluttes samtidigt.
[IP Address Error] Der er flere enheder tildelt samme IP-adresse på netværket. Der er en IP-adressekonflikt. Kontrollér netværksindstillingerne.
TP1001680643