Forstørrelse af skærmvisningen
Du kan forstørre optagelsesskærmen, afspilningsskærmen og menuskærmen.
Hvis du trykker på en knap, der kan tildeles, som er tildelt med skærmforstørrelsesfunktionen, forstørres skærmen i henhold til indstillingen af forstørrelsesfaktoren.
Bemærk!
- Nogle skærme og objekter på visningen forstørres ikke.
- Optagelsesbilledet og afspilningsbilledet vises ikke forstørret. Brug fokusforstørrelsesfunktionen til at forstørre det optagede billede.
Aktivering af skærmforstørrelsen
-
Indstil [Maintenance] – [
Accessibility] – [Enlarge Screen] – [Setting] til [Enable] i den fulde menu.
Der vises en bekræftelsesmeddelelse.
-
Vælg [Execute].
Skærmforstørrelsesfunktionen aktiveres og tildeles ASSIGN 11-knappen.
Indstilling af forstørrelsesfaktoren
Indstil forstørrelsesfaktoren ved hjælp af [Maintenance] – [
Accessibility] – [Enlarge Screen] – [Magnification] i den fulde menu.
Du kan vælge flere forstørrelsesfaktorer, så de passer til optageforholdene og visningsindholdet.
Indstilling af skærmforstørrelsesknappen
Du kan ændre den knap, som skærmforstørrelsesfunktionen er tildelt.
Indstil ved hjælp af [Maintenance] – [
Accessibility] – [Enlarge Screen] – [Enlarge Screen Button] i den fulde menu.
Du kan tildele skærmforstørrelsesfunktionen til en af ASSIGN 1- til ASSIGN 11-knapperne/FOCUS PUSH AUTO-knappen.
Tip!
- Du kan også tildele skærmforstørrelsesfunktionen til en knap, der kan tildeles ved hjælp af [Project] – [Assignable Button] i den fulde menu.
Bemærk!
- Når alle tildelinger af [Assignable Button] – [Enlarge Screen] er ryddet, indstilles [Maintenance] – [
Accessibility] – [Enlarge Screen] – [Setting] til [Disable] i den fulde menu. - Når [
Accessibility] – [Enlarge Screen] – [Setting] indstilles til [Enable], vender indstillingerne for alle knapper, der kan tildeles, som er tildelt med [Assignable Button] – [Enlarge Screen], tilbage til deres fabriksstandardtildeling. - Hvis skærmforstørrelsesfunktionen er tildelt til en knap ved hjælp af [Assignable Button], når [
Accessibility] – [Enlarge Screen] – [Setting] er indstillet til [Disable], indstilles [Enlarge Screen] – [Setting] til [Enable].
Betjening af skærmforstørrelse
- Skærmen forstørres ved at trykke på en knap, der er tildelt skærmforstørrelsesfunktionen.
- Under betjening af skærmforstørrelsen kan du flytte visningspositionen ved hjælp af multivælgeren eller ved at bruge touchbetjening (træk). Brug multifunktionsvælgeren til at udføre betjening i menuen og meddelelser.
- Hver gang du trykker på en knap, der er tildelt skærmforstørrelsesfunktionen, skiftes [Magnification]-indstillingerne mellem Ingen forstørrelse → Forstørrelse 1 → Forstørrelse 2 → … → Ingen forstørrelse i den rækkefølge.
- For at afslutte skærmforstørrelsesfunktionen skal du trykke på knappen gentagne gange for at vende tilbage til den normale skærmvisning.