Korzystanie z migawki elektronicznej

Migawka elektroniczna pozwala rejestrować obrazy na różne sposoby, które byłyby trudne do realizacji w przypadku migawki mechanicznej, takie jak rejestrowanie obrazów bez dźwięków lub drgań, fotografowanie z super krótkimi czasami otwarcia migawki, czy fotografowanie bez przyciemniania ekranu*.

*Podczas rejestrowania bez przyciemniania, ekran nie ciemnieje lub nie występuje gubienie klatek i można stale patrzeć na obiekt za pośrednictwem wizjera lub monitora podczas rejestrowania obrazów.

Rodzaje migawek i parametry aparatu

Zakres czasów otwarcia migawki aparatu, dźwięk migawki, występowanie przyciemnienia ekranu i dostępność błysku w przypadku każdego ustawienia są następujące:

Typ migawki
Automatyczne Migawka mechanicz. Migawka elektronicz.
Czas otwarcia migawki Zdjęcia pojedyncze:
BULB – 1/32000*1 *2
Zdjęcia seryjne:
1/8 – 1/32000*1 *2
Zdjęcia pojedyncze:
BULB – 1/8000
Zdjęcia seryjne:
30 – 1/8000
Zdjęcia pojedyncze:
30 – 1/32000*1 *2
Zdjęcia seryjne:
1/8 – 1/32000*1 *2
Dźwięk migawki Zdjęcia pojedyncze: dźwięk migawki mechanicznej
Zdjęcia seryjne: dźwięk migawki elektronicznej
Dźwięk migawki mechanicznej Dźwięk migawki elektronicznej
Przyciemnianie ekranu Zdjęcia pojedyncze: występuje
Zdjęcia seryjne: bez przyciemniania ekranu*3
Występuje Bez przyciemniania ekranu*3
Lampa błyskowa Dostępne*4 Dostępna Niedostępna

*1Minimalny czas otwarcia migawki wynosi 1/16000 sekundy, gdy tryb fotografowania nie jest ustawiony na S (Priorytet migawki) lub M (Ekspozycji ręcznej), albo podczas fotografowania z bracketingiem z ustawieniem innym niż [Brack.bal.bieli] lub [Bracket DRO].

*2Kolejna wartość po 1/16000 sekundy to 1/32000 sekundy, gdy tryb fotografowania jest ustawiony na S (Priorytet migawki) lub M (Ekspozycji ręcznej).

*3Gdy w pozycji [Wyśw. startu zdjęć] jest ustawiona opcja [WŁ.], przyciemnienie ekranu wystąpi tylko przy rejestrowaniu pierwszego ujęcia.

*4Minimalny czas otwarcia migawki wynosi 1/8000 sekundy w przypadku rejestrowania zdjęć seryjnych z lampą błyskową.

Zaawansowane rejestrowanie obrazu z użyciem migawki elektronicznej: Rejestrowanie obrazu bez dźwięku migawki

Można skorzystać z migawki elektronicznej, aby rejestrować obrazy bez dźwięku migawki.

 1. MENU (Ustawienia fotograf.2) → [Typ migawki][Migawka elektronicz.].
  • Wybierz [Migawka elektronicz.] lub [Automatyczne] w przypadku zdjęć seryjnych.
 2. MENU (Ustawienia fotograf.2) → [Sygnały audio][WYŁ.] lub [WŁ.:Inne niż mig. el.].


Zaawansowane rejestrowanie obrazu z użyciem migawki elektronicznej: Zdjęcia seryjne bez przyciemniania ekranu

Można skorzystać z migawki elektronicznej, aby rejestrować zdjęcia seryjne ze śledzeniem ostrości i ekspozycji, bez przyciemniania ekranu.

 1. MENU (Ustawienia fotograf.2) → [Typ migawki][Automatyczne] lub [Migawka elektronicz.].
 2. Obróć pokrętło trybu i wybierz P (Program Auto), A (Priorytet przysłony), S (Priorytet migawki) lub M (Ekspozycji ręcznej), po czym ustaw czas otwarcia migawki i wartość przysłony. (Na przykład: czas otwarcia migawki 1/250 sekundy i wartość przysłony F2,8)
  • Urządzenie nie będzie regulować ekspozycję w trybie ekspozycji ręcznej, gdy w pozycji [ISO] jest ustawiona inna opcja niż [ISO AUTO].
 3. Obróć pokrętło trybu pracy i wybierz (Zdjęcia seryjne: Hi), (Zdjęcia seryjne: Mid) lub (Zdjęcia seryjne: Lo).
 4. Obróć pokrętło trybu ogniskowej i wybierz AF-C (Ciągły AF), po czym rozpocznij rejestrowanie obrazów.

Wskazówka

 • Jeżeli chcesz, aby wyświetlić czas rejestrowania obrazów na ekranie podczas rejestrowania bez przyciemniania ekranu, dobierz ustawienie za pomocą MENU (Ustawienia fotograf.2) → [Wyśw. czasu zdjęć].
 • Aby wykorzystać parametry aparatu, wskazane jest używanie karty pamięci UHS-II. W przypadku korzystania z karty pamięci UHS-II, włóż ją do gniazda karty pamięci 1.

Uwaga

 • W przypadku rejestrowania obrazów bez dźwięku migawki, należy robić to na własną odpowiedzialność, mając na uwadze prywatność i prawa do portretu utrwalanego obiektu.
 • Nawet po ustawieniu w aparacie trybu bez dźwięku migawki, nie będzie on całkowicie wyciszony.
 • Nawet po ustawieniu w aparacie trybu bez dźwięku migawki, nadal będzie słyszalny dźwięk przysłony i mechanizmu ustawiania ostrości.
 • W przypadku korzystania z obiektywu zgodnego z funkcją Napęd przysłony w trybie AF, podczas rejestrowania zdjęć seryjnych może być słyszalny dźwięk napędu przysłony, jeśli w pozycji [Napęd przy. w tr. AF] ustawiono opcję [Priorytet ostrości].
 • Jeżeli w pozycji [Sygnały audio] zostanie ustawiona opcja [WYŁ.], aparat nie będzie sygnalizował dźwiękiem ustawienia ostrości na obiekcie lub działania samowyzwalacza.
 • Im dłuższy czas otwarcia migawki podczas rejestrowania bez przyciemniania ekranu, tym mniejsza szybkość odświeżania ekranu. Jeżeli chcesz, aby obrazy na ekranie były wyświetlane w sposób płynny w celu umożliwienia śledzenia obiektu, ustaw krótszy czas otwarcia migawki niż 1/125 sekundy.
 • Migawka elektroniczna działa inaczej w przypadku zamocowanego do aparatu adaptera obiektywu.