Obsługiwane kodeki

Kodek to algorytm kodowania dźwięku, który jest używany podczas przesyłania dźwięku przez połączenie BLUETOOTH.

Zestaw nagłowny obsługuje cztery następujące kodeki do odtwarzania muzyki przez połączenie A2DP: SBC, AAC, aptX i LDAC.

 • SBC

  Skrót od nazwy Subband Codec (kodek podpasmowy).

  Jest to standardowa technologia kodowania dźwięku używana przez urządzenia BLUETOOTH.

  Wszystkie urządzenia BLUETOOTH obsługują kodek SBC.

 • AAC

  Skrót od nazwy Advanced Audio Coding (zaawansowane kodowanie dźwięku).

  Kodek AAC jest używany głównie przez produkty firmy Apple, takie jak smartfony iPhone, oraz zapewnia wyższą jakość dźwięku niż kodek SBC.

 • aptX

  Jest to technologia kodowania dźwięku.

  Kodek aptX jest używany przez niektóre smartfony z systemem Android; zapewnia niższy współczynnik kompresji i wyższą jakość dźwięku niż kodek SBC.

 • LDAC

  LDAC to stworzona przez firmę Sony technologia kodowania dźwięku, która umożliwia przesyłanie dźwięku wysokiej rozdzielczości (High-Resolution (Hi-Res) Audio) nawet przez połączenie BLUETOOTH.

  W przeciwieństwie do innych technologii kodowania zgodnych z BLUETOOTH, takich jak SBC, ta technologia działa bez konwersji w dół materiałów w formacie Hi-Res Audio (*), a także umożliwia przesyłanie mniej więcej trzy razy większej ilości danych(**) przez sieć bezprzewodową BLUETOOTH niż inne technologie, zapewniając przy tym niespotykaną jakość dźwięku. Jest to możliwe dzięki wydajnemu kodowaniu i optymalnemu tworzeniu pakietów.

  * Z wyjątkiem materiałów w formacie DSD

  ** W porównaniu z technologią SBC po wybraniu szybkości bitowej 990 kb/s (96/48 kHz) lub 909 kb/s (88,2/44,1 kHz)

Kiedy muzyka zakodowana przy użyciu jednego z powyższych kodeków jest przesyłana przez podłączone urządzenie, zestaw nagłowny przełącza się automatycznie na ten kodek i odtwarza muzykę przy jego użyciu.

W zależności od urządzenia podłączanego do zestawu nagłownego, może być jednak konieczne wcześniejsze ustawienie tego urządzenia w celu słuchania muzyki poprzez zestaw nagłowny przy użyciu innego kodeka, nawet jeśli urządzenie obsługuje kodek o wyższej jakości dźwięku niż SBC.

Informacje dotyczące ustawiania kodeka można znaleźć w instrukcji obsługi dołączonej do urządzenia.