Genkald (Kamera- indstillinger1/Kamera- indstillinger2)
Giver dig mulighed for at optage et billede efter genkaldelse af ofte brugte tilstande eller kameraindstillinger, som er registreret med [/
Hukommelse] på forhånd.
- Indstil tilstandsknappen til 1, 2 eller 3 (Hukom.genkald.).
- Tryk på midten af multivælgeren for at bekræfte.
-
Du kan også genkalde registrerede tilstande eller indstillinger ved at vælge MENU →
(Kamera- indstillinger1) → [
/
Genkald].
-
Du kan også genkalde registrerede tilstande eller indstillinger ved at vælge MENU →
Tip!
- For at genkalde indstillinger som er registreret til hukommelseskortet, skal du indstille tilstandsknappen til 1, 2 eller 3, og derefter vælge det ønskede nummer ved at trykke på den venstre/højre side af multivælgeren.
-
Hvis du genkalder indstillinger registreret til hukommelseskortet, genkaldes indstillingerne fra hukommelseskortet i den åbning, som er specificeret i [Vælg optagemedie]. Du kan bekræfte hukommelseskortåbningen ved at vælge MENU →
(Opsætning) → [Vælg optagemedie].
- Indstillinger registreret til et hukommelseskort vha. et andet kamera af samme modelnavn kan genkaldes med dette kamera.
Bemærk!
- Hvis du indstiller [
/
Genkald] efter afslutning af optageindstillingerne, prioriteres de registrerede indstillinger, og de originale indstillinger bliver muligvis ugyldige. Kontroller indikatorerne på skærmen inden du optager.