Kameran ohjaaminen iPhone- tai iPad-laitteella (SSID)
Voit ohjata kameraa iPhone- tai iPad-laitteella liittämällä iPhone- tai iPad-laitteen kameraan käyttäen SSID:tä ja salasanaa.
Varmista, että [Ohjaa älypuhelimel.] -asetukseksi on valittu [Käytössä], valitsemalla MENU → (Verkko) → [Ohjaa älypuhelimel.].
-
MENU →
(Verkko) → [Ohjaa älypuhelimel.] → [
Yhteys].
QR Code näytetään tämän tuotteen monitorissa. - Paina tämän tuotteen
(Poista) ‑painiketta.
Tämän tuotteen SSID ja salasana näytetään tämän tuotteen monitorissa. - Valitse tämän tuotteen mallinimi (DIRECT-xxxx: xxxx) iPhone- tai iPad-laitteen Wi-Fi-asetusnäytössä.
- Syötä tuotteessa näkyvä salasana.
iPhone tai iPad yhdistetään tuotteeseen. - Varmista, että iPhone tai iPad on yhdistetty tuotteessa näkyvään SSID:hen.
- Palaa iPhone- tai iPad-laitteen Home-näyttöön ja käynnistä PlayMemories Mobile.
- Voit nyt ottaa kuvia kauko-ohjauksella samalla, kun tarkistat sommittelun iPhone- tai iPad-laitteen näytössä.
Huomautus
- Radioaaltohäiriöitä saattaa esiintyä, koska Bluetooth- ja Wi-Fi-tietoliikenne käyttävät samaa taajuuskaistaa. Jos Wi-Fi-yhteys on epävakaa, se saattaa parantua, kun älypuhelimen Bluetooth-toiminto kytketään pois päältä. Jos näin tehdään, sijaintitietojen linkitystoiminto ei ole käytettävissä.